• کد خبر: ۱۳۷
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۲ - : ۱۳:۳۶

رشد ۱۶ هزار و ۵۷۵ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه با رشد ۱۶ هزار و ۵۷۵ واحد روبه‌رو شد.

به گزارشدنیای خبر، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ۹۹ با افزایش ۱۶ هزار و ۵۷۵ واحد به رقم ۹۸۶ هزار و ۹۸۸ واحد رسید.
شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با افزایش ۲۶۲۲ واحد به رقم ۳۲۰ هزار و ۹۰۹ واحد رسید.ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۳۷۰۰ تریلیون تومان شد.
معامله‌گران امروز در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۹ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب بیش از یک میلیون نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۸۸۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.
به گفته برخی کارشناسان دلیل عمده رشد شاخص بورس فشار تقاضا برای خرید سهام و سرازیر شدن نقدینگی سرگردان در بازار به سمت بورس است.
در عین حال کارشناسان توصیه می‌کنند، افراد تازه‌وارد به بورس و آنهایی که وقت کافی و یا دانش لازم را برای حضور در بورس ندارند، از طریق مشاوره‌های افراد امین و  کاردان و شرکت‌های سرمایه‌گذاری با خرید سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌ها، ارزهای اولیه و واحدهای صندوق قابل معامله بورسی ETF که دولت در بورس ارائه می‌کند، اقدام کنند تا ریسک سرمایه‌گذاری آنها کاهش یافته و بازدهی آنها بیشتر شود.
امروز عمده نمادهای مهم بورسی مانند پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی مس، پالایش نفت اصفهان، مخابرات ایران، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه‌گذاری غدیر و فولاد مبارکه همگی در تقویت شاخص کل بورس اثرگذار بوده‌اند.
امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱.۷ درصد رشد کرده و به رقم ۲۶۲ هزار و ۹۳ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت با معیار هموزن، ۰.۸ درصد رشد کرده و به رقم ۲۱۲ هزار و ۳۶۵ واحد رسید.
شاخص آزاد شناور امروز با رشد ۱.۵ درصد به رقم یک میلیون و ۳۲۰ هزار و ۸۱۹ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول بورس با رشد ۲ درصدی به رقم ۷۲۸ هزار و ۴۵۴ واحد رسید.
همچنین شاخص بازار دوم بورس با افزایش ۱.۲ درصد به رقم یک میلیون و ۹۶۹ هزار و ۱۲۱ واحد رسید.
امروز نمادهای پربیننده که مورد اقبال معامله‌گران قرار گرفته شامل بانک ملت، فولاد مبارکه، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، ملی مس و بانک صادرات بوده‌اند.
امروز همچنین در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات ۱۰۴ واحد رشد کرده و به رقم ۱۱ هزار و ۳۲۱ واحد رسید.
همچنین ارزش بازار اول و  دوم فرابورس ایران امروز به بیش از ۷۴۵ هزار میلیارد تومان رسید.امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۲.۳ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۲۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳۳۹۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.
همچنین اگر ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران را در نظر بگیریم امروز معامله‌گران بیش از ۱۰ هزار و ۲۸۲ میلیارد تومان در بورس و فرابورس داد و ستد کردند که اگر این مبلغ به عنوان کمک به تولید در شرکت‌های بورس و فرابورس استفاده شود می‌تواند کمک قابل توجهی به رونق تولید داشته باشد که البته همه این پول، پول جدید نیست و حدود هزار میلیارد تومان از این رقم به عنوان پول جدید جذب شرکت‌های بازار سرمایه شده است.
امروز نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، ‌پتروشیمی زاگرس، تولید دارو، پتروشیمی تندگویان و کشت و صنعت شهداب ناب خراسان بوده‌اند.
امروز نمادهای گهرزمین، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی مارون و ذوب‌آهن اصفهان بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نمادهای مدیریت انرژی امید تابان هور، سرمایه‌گذاری صبا تأمین و مولد نیروگاه جهرم بیشترین اثر کاهش در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=137
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما