• کد خبر: 7692
  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

تخلفِ رییسِ اصناف در بازارِ مرغ

در حالیکه ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین کرده است، رییس اتاق اصناف تهران در مصاحبه ای قیمت معقول مرغ را “۲۴ هزار تومان” اعلام می کند؛ این اقدام زیر سوال بردن قیمت مصوب مرغ و ترویج گران فروشی این محصول از سوی یک مقام مسوول در بازار است.

به گزارش پایگاه خبری “اقتصاد سالم”، ستاد تنظیم بازار سی ام مهر ماه امسال قیمت مصوب مرغ را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین و تاکید کرد عرضه این محصول به قیمت حتی ۱۰۰ تومان گران تر، تخلف بوده و به شدت با آن برخورد می شود.

با این حال چندی از اعلام نرغ جدید نگذشته بود که از بازار خبر رسید مرغ فروشان قیمتهای رسمی را رعایت نمی کنند و پرواز قیمت مرغ آغاز شده است. اخیرا نیز خبر رسید قیمت این محصول تا حدود ۳۶ هزار تومان در هر کیلو نیز رسیده است.

در این شرایط روز گذشته (یکشنبه) فیلمی ۲۹ ثانیه ای از مصاحبه قاسم نوده فراهانی _ رییس اتاق اصناف تهران _ با خبرنگاران درباره گرانی مرغ منتشر شد که در همین ۲۹ ثانیه صحبت، وی هم قیمت رسمی مرغ را زیر سوال برده و هم حرف نادرست دیگری می زند که نفی کننده وظایفِ اتاق اصنافِ تهران است.

در این شرایط این انتقادات به سخنان رییس اتاق اصناف تهران وارد است:

۱_ آقای نوده فراهانی در مصاحبه می گوید که “مسوولان مربوطه باید با گران فروشی مرغ برخورد کنند”. در رابطه با این صحبتها این پرسش مهم مطرح است که مگر اساسا؛ مسوول و متولی اصلی و اولیه نظارت بر اصناف، اتاق اصناف نیست؛ پس چرا رییس اتاق اصناف تهران می گوید “مسوولین مربوطه” باید با گران فروشان مرغ برخورد کنند. پس نقش اتاق اصناف تهران، تشکیلات عریض و طویل و بازرسان آن در این رابطه چیست!؟ اگر اتاق اصناف در این رابطه مسوولیتی ندارد، بگوید مردم و مسوولین تکلیف خود را بدانند.

۲_ در حالیکه ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین و تاکید کرده حتی عرضه به قیمت ۱۰۰ تومان گران تر از نرخ مصوب هم، تخلف و گران فروشی محسوب می شود، رییس اتاق اصناف تهران در مصاحبه خود می گوید ” قیمت معقول مرغ ۲۳.۵ تا ۲۴ هزار تومان است”. در این شرایط این سوال از رییس اتاق اصناف مطرح است که ایشان چگونه و براساس کدام منطق و اجازه قانونی، قیمت “معقول” مرغ را چند هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب، اعلام می کند!؟ آیا براساس این اظهارات این مقام مسوول، باید نتیجه گیری کنیم که قیمت اعلامی ستاد تنظیم بازار غیرمعقول است!؟

  1. در نتیجه این پرسش پیش می آید که مگر طبق قانون رییس اتاق اصناف، مجریِ سیاست گزاریِ دستگاه های بالادستی همچون ستاد تنظیم بازار که چند وزارتخانه در آن عضو هستند و مسوولیت تنظیم بازار و حراست از منافع مردم را برعهده دارد، نیست!؟ پس ایشان با کدام اجازه قانونی قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار را نفی و سیگنال افزایش قیمت را به کسبه و بازار می دهد!؟

در چنین شرایطی که رییس اتاق اصناف تهران از وظایف تعریف شده برای خود عدول کرده و حتی عکس آن عمل می کند، انتظار می رود وزارت صمت به عنوان دستگاه متولی و ناظر بر عملکرد اتاق اصناف، با این قانون شکنی و ترویج اصناف به گران فروشی، برخورد کند.

در همین زمینه این پرسش از جناب آقای نوده فراهانی مطرح است که اگر یک واحد صنفی مرغ فروشی به استناد سخنان ایشان، قیمت مصوب ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی مرغ در هر کیلوگرم را رعایت نکرده و این محصول را به نرخ ۲۴ هزار تومانی اعلامیِ ایشان بفروشد، متخلف صنف مربوطه است یا ایشان!؟ و اساسا با چه کسی باید برخورد کرد!؟

فروش مرغ بیش از ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تخلف است/ خبر منتشره به نقل از یکی دیگر از مقامهای مسوول در همان کانالهای خبری در شب گذشته

آیا رییس اتاق اصناف تهران اساسا در این جایگاه قرار گرفته تا مجری سیاست گزاری نهادهای بالادستی در تنظیم بازار و حمایت همزمان از منافع صنوف و مردم و مصرف کنندگان باشد یا اینکه اقدام به تشویش اذهان عمومی و برهم زدن امنیت روانی و آرامش بازار، صنوف و مردم بکند!؟

این وضعیت در حالی است که شب گذشته سرابیان _ معاون سازمان تعزیرات حکومتی _ در بخش خبری ۲۱ سیما تاکید کرد:” قیمت مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است و با گران فروشان به شدت برخورد خواهد شد”.

لینک کوتاه : http://eghtesadsalem.com/?p=7692
نظرات کاربران :