• کد خبر: 22165
  • چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰

رونمایی از نمونه اولیه کراس اوور ایرانی در شهریور ۱۴۰۰

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: مراحل تولید محصول کراس اوور پروژه K۱۲۵ آغاز شده و نمونه اولیه این خودرو در شهریور ماه رونمایی خواهد شد.

به گزارش اقتصاد سالم؛فرشاد مقیمی در مجمع عمومی عادی سالانه ایران خودرو، افزود: این محصول مورد استقبال مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت، زیرا رویکرد ایران خودرو تولید محصول رقابتی و قابل عرضه در بازار‌های جهانی است.

مقیمی با اشاره به اصلاح قیمت‌گذاری محصولات ایران خودرو دیزل و شناورسازی آن طبق بهای تمام شده تولید، اجحاف حقوق مصرف کنندگان را خط قرمز ایران خودرو دانست و گفت: این اقدام در چارچوب ضوابط سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان انجام شده است.

فرشاد مقیمی ضمن تشریح عملکرد سال مالی ۱۳۹۹، برنامه‌های تدوین شده امسال در حوزه‌های مختلف، توسعه محصول، تولید، فروش و سودآوری را تبیین کرد.

وی سال ۱۴۰۰ را سال اتفاقات خوب برای ایران خودرو توصیف کرد و با اشاره به رویکرد‌های دولت سیزدهم در زمینه خودرو، گفت: اصلاح عادلانه قیمت و جبران زیان‌دهی تولید، حفظ جریان تامین، تولید و عرضه محصول صادرات محور، توسعه محصولات و قوای محرکه، به روزآوری تعهدات مالی و فروش، فعال‌سازی بازار‌های صادراتی و حمایت از سهم در بازار سرمایه بخشی از برنامه‌های ایران خودرو برای امسال است.

وی ضمن اشاره به عملکرد سال گذشته ایران خودرو دیزل، شناورسازی قیمت محصولات این شرکت را عاملی برای سودآوری و خروج از زیان‌دهی دانست و گفت: ایران خودرو دیزل بعد از ۶۰ سال دوباره متولد شده است، خط اتوبوس این شرکت بعد از ۹ سال توقف احیا و تولید آن از سرگرفته شده است. محصولات این شرکت پیش از این به صورت مونتاژ تولید می‌شد، اما در حال حاضر درصد بالایی از آن ساخت داخل شده و توانسته با بهره‌مندی از توان سازندگان کشور، سهم ۵۰ درصدی بازار خودرو‌های تجاری را از آن خود کند.

مقیمی افزود: ایران خودرو دیزل توانسته بعد از یک دهه زیان‌دهی به سود عملیاتی دست یابد که افزایش سرمایه این شرکت از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌های آن که به زودی اجرایی خواهد شد نیز عاملی در بهبود شرایط و ادامه سوددهی خواهد بود.

وی با بیان این‌که میزان تولیدات ایران خودرو دیزل نسبت به سال گذشته سه برابر شده، گفت: در سال آینده مجموعه بدهکاری‌های این شرکت از میان خواهد رفت و به زودی شاهد صادرات محصولات این شرکت خواهیم بود.

مقیمی، با اشاره به عرضه محصول جدید تارا به بازار در روز‌های آینده، از تولید تارا اتوماتیک در مهرماه امسال خبر داد و گفت: تارا از استاندارد‌های ۸۵ گانه، عبور می‌کند در صورتی که الزامات فعلی کم‌تر از این تعداد است، از جمله آن، استاندارد عابر پیاده است که در این محصول رعایت شده است.

وی از توقف تولید محصول آریسان به دلیل مسائل زیست محیطی، به عنوان یکی از اقدامات مسوولانه ایران خودرو نام برد و گفت: در حال حاضر طرح‌های بهبود برای رسیدن به استاندارد‌های زیست محیطی اجرا می‌شود تا ظرف ماه‌های آینده این محصول با تغییرات و موتور XU۷ پلاس به تولید انبوه برسد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، با اشاره به کاهش تعهدات معوق به مشتریان در پایان سال ۹۹ به ۲۱ هزار دستگاه، از رسیدن این عدد به ۱۶ هزار دستگاه در حال حاضر خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی فروش محصولات به گونه‌ای است که تعهد معوقی ایجاد نشود.

وی گفت: افزایش سهم بازار سواری از ۴۸ درصد به ۵۵ درصد در سال گذشته با وجود توقف تولید خودرو‌های مونتاژی، نتیجه اقدامات متنوعی است که در این سال انجام شده است.

وی با اشاره به افزایش سهم برند ایران خودرو در محصولات تولیدی این شرکت عنوان کرد: سهم برند ایران خودرو از ۲۵ درصد در سال ۹۸ به ۲۷ درصد در سال ۹۹ افزایش یافته است. در سال ۱۴۰۰ نیز در ترکیب تولیدات سهم ۴۰ درصدی برای برند ایران خودرو در نظر گرفته ایم.

مقیمی افزود: ایران خودرو تنها خودروساز کشور است که محصولی با پنج ستاره کیفیت تولید می‌کند، پنج خودرو دارای چهار ستاره کیفی و ۱۴ خودرو دارای سه ستاره کیفی هستند. خودروی تارا نیز طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان امسال پنج ستاره کیفی را کسب خواهد کرد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، با بیان این‌که در سال گذشته موفق شدیم تا ۱۳۲ میلیون دلار کاهش هزینه در راستای جهش تولید و ساخت داخل ایجاد کنیم، گفت: این دستاورد به کمک قطعه‌سازان و مجموعه‌های همکاران بیرونی محقق شده است. این عدد در سال ۱۴۰۰، ۱۳۳ میلیون یورو پیش بینی شده است که تاکنون نیز ۱۳ میلیون یورو از آن محقق شده است.

وی با بیان این‌که در سال گذشته اموال غیر مولد را واگذار کرده‌ایم و در سال جاری نیز با بهترین شرایط این اموال را واگذار خواهیم کرد، گفت: عمده این اموال را برای طرح‌های توسعه‌ای سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

مقیمی گفت: محصولاتی نظیر رانا پلاس، سورن پلاس، سمند سال، پروژه ۲۰۷ پانوراما، دنا پلاس اتوماتیک، در سال گذشته و در راستای رضایت مشتریان و رضایت صاحبان سهام ایران خودرو ارتقا یافته است.

وی با اشاره به طراحی خانواده موتور کم مصرف و سه سیلندر داخلی سازی شده ایران خودرو، عنوان کرد: مرحله صنعتی سازی این موتور آغاز شده و تا سال ۱۴۰۱ این خانواده موتور به مرحله تولید انبوه می‌رسد که سالانه ۱۸۲ دلار به ازای هر دستگاه، صرفه جویی یارانه‌ای سوخت در برخواهد داشت.

مقیمی با اشاره به طراحی، توسعه و تولید گیربکس شش سرعته دستی داخلی سازی شده ایران خودرو، گفت: در شهریورماه تولید گیربکس شش سرعته نیمه اتوماتیک (AMT) آغاز می‌شود و تا آذرماه نیز بر روی خودرو‌های رانای شش سرعته و سمند قرار گرفته و به بازار عرضه خواهد شد.

وی از تحول در حوزه صادرات محصولات در سال جاری خبر داد و گفت: در صورت بهبود شرایط بین‌المللی، برنامه‌های متنوعی برای این بخش تدارک دیده‌ایم.

مقیمی با اشاره به عرضه محصولات جدید در سال جاری گفت: امسال خودروی ۲۰۷ پانوراما با گیربکس شش سرعته عرضه خواهد شد و از ابتدای سال تاکنون ۷۰۰ دستگاه خودروی هایما S ۵ بهبود یافته با گیربکس AT۶ عرضه شده است.

وی افزود: خودروی برقی و هیبرید داخلی سازی شده ایران خودرو در صورت رفع موانع اقتصادی از سوی حاکمیت، توانایی تولید انبوه را داراست.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با تاکید بر افزایش بهره‌وری دارایی‌ها، تولید صادرات محور و عرضه محصولات جدید گفت: برای امسال هشت طرح توسعه‌ای جدید تصویب کرده‌ایم که آینده ایران خودرو را تضمین خواهد کرد.

لینک کوتاه : http://eghtesadsalem.com/?p=22165
نظرات کاربران :