• کد خبر: ۲۷۳۶۹
 • ۱۴۰۰-۰۷-۱۲ - : ۱۶:۴۸
آیا پیام دریافت شد؟

کُدی که رهبری به ترکیه و آذربایجان ارسال کرد

فرمانده کل قوا روز گذشته پیام و کُدِ بسیار مهمی را به ۲ کشور همسایه که در دامِ توطئه کشورهای ایران ستیز افتاده اند؛ ارسال کرد.

مجید معتمدی _ روزنامه نگار

به گزارش پایگاه خبری “اقتصاد سالم”، حالا دیگر همگان می دانند که “ترکیه و آذربایجان” ۲ همسایه ی شمال غربی کشورمان به دنبالِ اجرای توطئه ی محور عربی_اسرائیلی_آمریکایی برای اشغالِ نوارِ مرزیِ ایران با کشور ارمنستان و در نتیجه، مسدود کردنِ مسیر و کریدور ترانزیتیِ ایران به سمت اروپا هستند.

این توطئه در حالی ست که ایران به تازگی به سازمان کشورهای پیمان “شانگهای” پیوسته و از سوی دیگر با مشارکت کشور چین در حالِ احیای “جاده ابریشم” است و این ۲ عامل نیز تاثیر به سزایی در تقویت مسیر و جایگاه محور ترانزیتیِ کشورمان در مسیر شرق به غرب و شمال به جنوبِ آسیا و اروپا خواهد داشت.

همین عامل اتاق فکرِ محور سعودی_اسرائیلی_آمریکایی را وا داشت به دنبال محروم کردنِ ایران از مزایای این کریدور ترانزیتی باشد که به دنبال آن توطئه حمله ی کشور آذربایجان به نوار مرزی ارمنستان با ایران طراحی شد تا با تصرف این منطقه؛ تنها راه ایمن و بدونِ دردسر برای عبور کامیون های ایرانی به سمت اروپا، مسدود شود و به دنبال آن با دور زدنِ ایران، کریدور جدیدی با محوریتِ پاکستان، ترکیه و آذربایجان برای ترانزیت کالا به اروپا ایجاد شود.

در چند ماهه اخیر نیروهای امنیتی و نظامی ایران متوجه این توطئه شدند و در نهایت وقتی رایزنی های سیاسی و دیپلماتیک نتیجه نداد، در ۲ هفته اخیر نیروهای ارتش و سپاه ناچار به حرکت و استقرار در مرزهای شمال غربی کشور برای حفاظت از امنیت و منافع حیاتی ایران در منطقه شدند.

با اینکه انتظار می رفت کشور ترکیه و به ویژه الهام علی اُف دیکتاتور آذربایجان با اقداماتِ تدافعیِ ایران از توطئه خود عقب نشینی کنند، اما ظاهرا این ۲ کشور تحتِ فشارها، تطمیع ها و حمایت های سعودی_اسرائیلی_آمریکایی؛ همچنان در فکر اجرای پروژه خود هستند.

در چنین شرایطی مقام معظم رهبری روز گذشته (یکشنبه) در مراسم ارتباط تصویری با فرماندهان و یگان‌های نظامی حاضر در دانشگاه افسری امام حسین ع، اشاره ای کوتاه نیز به وقایع اخیر در مرزهای شمال غربی کشور داشته و با تاکید بر عدم حضور ارتش های بیگانه و دشمن در منطقه فرمودند:” آن کسانی که برای برادران خود چاه می کنند، خودشان اول در چاه می افتند”.

نکته بسیار مهم در این سخنان، ادبیات و لحن فرمانده کل قوا در مورد وقایع اخیر بود که علی رغم قاطعیت؛ “پدرانه” و از جایگاه برادری و دوستی با کشورهای همسایه بود.

مقام معظم رهبری با این جملات و به کار بردنِ کلمه ی “برادر”، به ۲ کشور همسایه یادآوری کردند که ما همگی برادر هستیم و “پدرانه” به آنها توصیه کردند از اقدامات خلافِ روابط همسایگی و برادری؛ دست بکشند.

ایشان در عین حال با قاطعیت هشدار دادند که در غیر این صورت، آنکه برای “برادر” خود توطئه چینی کند، ناگزیر مقهورِ واکنشِ دفاعیِ برادرش نیز خواهد شد.

در این شرایط ناظران و کارشناسان حوزه ی دفاعی امیدوارند ۲ کشور ترکیه و آذربایجان با عقلانیت، کُد و پیامِ کوتاه اما راهبردی، راهگشا و دقیقِ حضرت آیت الله العظمی خامنه ای را دریافت کرده و باعث هدررفت زمان و انرژیِ کشورهای همسایه به نفعِ بیگانگان و کشورهایی همچون عربستان سعودی و اسرائیل و کمپانی های اسلحه سازیِ غربی و آمریکایی که به دنبال جنگ برای فروش بیشتر سلاح های خود هستند، نشوند.

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=27369
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

 1. سید مرتضی گفت:

  بزودی ادب میشن

 2. جعفرمرادی گفت:

  بنام خدا
  دستگاه دیپلماسی کشور ضمن مشورت با کشورهای مذکور و بیان دیدگاه خود از آنها بخواهد که حاضر به تن دادن به چنین طرحی نیست و از سازمان ملل درخواست پیگیری و در صورت لجاجت آنها با همکاری کشور ارمنستان جلوی نقشه شوم آنها را بگیرد وگرنه آنها احساس میکنند که ایران در این مورد ضعف دارد و نمیدانند که خویشتن داری میکند

 3. محمدعلی شیرزادی گفت:

  سلام ای رهبر آزاده آماده ایم آماده فرمان بده تا جان دهیم در راهت

 4. حمید گفت:

  خوبی که از حد بگذرد ابله خیال بد کند ایران عزیز ما همیشه با همه مهربان ‌بوده حالا دیگه وقتش رسیده یه درس درست و حسابی به این خود فروخته ها بدیم تا برای دیگران درس عبرت بشه

 5. اسکندر کیوانی گفت:

  فرمایشات حضرت آقا در بسیاری از موضوعات تأثیر گذار و مشکل گشا بوده است یادمه که تعلل عربستان در حادثه منا که اصلاً حاضر به همکاری نبود با کدی که به حکام سعودی فرستاد و باعث شد که نهایت همکاری در جستجو تحویل اجساد شهدای منا را داشته باشند این بار نیز کدی که مقام معظم رهبری به ترکیه و آذربایجان فرستاد به نیکی دریافت کرده باشند در غیر این صورت راه های بسیاری است۱- ایران ارجاع این موضوع به مراجع بین المللی۲- حذف ارتباط زمینی آذربایجان و نخجوان ۳-فعال نمودن حمل و نقل دریایی در خزر برای رسیدن کالا به روسیه و….

 6. مهدی گفت:

  به نظرم رئیس جمهور آذربایجان باید ۵۰ دفعه و به دقت فیلم پینوکیو رو ببینند و ازش درس بگیرند . آخه میدونید دقیقا کارای این دوتا با آذربایجان مثل رفتارای گربه نره و روباه مکاره که پینوکیو رو گول زدن پینوکیوی ساده هم باور کرد دنبالشون به هوای شهر بازی رفت . رئیس جمهور محترم آذربایجان باید توجه داشته باشید که این اسرائیلی که جای دیگه زمین مردمو خورده یه آبم روش و مردم اونجا که توسرزمین خودشون هستند رو کشته و درحال کشتنه و حالشم از همه مسلمونا بهم میخوره نمیاد بدون چشم داشت به شمای مسلمون کمک کنه که کشور گشایی کنید ؟!!! فردا همین اینها نابودتون میکنن و کشورتون هم ازتون میگیرن . دست از این سادگی مسخره بردارید و مردم کشورتون رو که با ملت ایران مثل یک خانواده هستند نه به کشتن بدید و نه خوارو ذلیل اسرائیل کنید . شما ملت خیلی خوبی دارید که برادران و خواهران ما هستند . این اسرائیلی ها دیگه تو کل جهان آبرو ندارن گولشون رو نخورید . اینها با همه ادیان الهی عناد دارن و فقط خودشون رو میخوان و میخوان همه بردشون باشن .

 7. ناصر مهدی خانی گفت:

  حضرت آقا جلو دار لشکرها گروههای مقاومت هر وقت صلاح دانستند به عنوان یک سربازتحت امر فرمانده کل قوا و
  ولی امر مسلمین به همه ما واجب شرعی است تاپای جان وتا آخرین قطره خون خود پای رکاب تا پشیمان و نابود کردن این ابله ها و عروسک های خیمه شب بازی هستیم

 8. وطن گفت:

  من یه پیشنهاد دارم
  حالا که آذربایجان و ترکیه با هم پیمان برادری بستن وگفتن در هر شرایطی از هم حمایت خواهیم کرد، رزمایش برگزار میکنن خب این بهترین فرصت برای ایرانه که استانهای همجوار در مرز با ارمنستان با استانهای هم مرز داخل ارمنستان در یک اقدام سمبلیک پیمان برادری ببندند.
  اینطوری ایران هم آغاز کننده هیچ جنگی نخواهد بود هم در صورت خطای دشمنان می تونه به عنوان کمک به همسایه وارد عمل بشه هم اینکه پیام خودشو آشکارا به کسایی که فکر شومی دارن میده

 9. کوهستانی گفت:

  ایران باید از طرف مرز غرب خود را مطمئن سازد که خطرناک است بومیان خراسان بزرگ پیوند های ناگسستنی دارند با ایران امروزی نباید بالای طالبی اعتماد کند که خودش امریکایی است ونوکر امریکا ‌فقط پول ایران را میخورد دیپلمات های ایرانی مگر فراموش تان شده تا چه وقت پارسی زبان ها سیاست خوشباورانه دارند.
  اگر جبهه مقاومت را بجای طالب حمایت می‌کردند و کنند می توانند با فکر آرام با همسایه های شمالی بجنگند.
  ترکیه و آذربایجان دنبال منافع پانترکیزم اند هرکه برای شان امکانات بدهند با او اند ترکیه هم از روسیه جزیه می‌گیرد وهم از امریکا واسراییل ولی در ظاهر اکت مخالف اسراییلی دارد

 10. تقی گفت:

  باسلام ودرود به رهبر عظیم الشان جمهوری اسلامی ایران
  ما معتقدیم که سرزمین های ایران را که در شمال غرب توسط روسها اشغال شده به میهن عزیز خود بر گردانیم و علی اف و اردوغان را که نمک بی حرام هستند به خوبی تنبیه کنیم تا به مرزهای مان با چشم چپ هم نتوانند نگاه بیندازند ما کورشان میکنیم
  اگر حضرت عالی دستور بفرمایند اردوغان و علی اف را با تخت شان می آوریم به ایران.

 11. رهبری عزیزاشاره کنندسرجاشون مینشونیمشون. لبیک یا سید علی.

 12. مهدی گفت:

  با سلام
  به دلیل اینکه این یک توطئه آمریکایی و انگلیسی و صیهونیستی است، دیر یا زود جنگ در منطقه قفقاز و دریای خزر اتفاق خواهد افتاد…
  و جنگ جهانی سوم حتمی و ظهور منجی عالم بشریت حتمی خواهد بود.

 13. جعفر چراغی گفت:

  با سلام به امپراطور ایران زمین فرصت خوبی پیش آمده استان آذربایجان و نخجوان و ارمنستان پس گرفته شود الهام جون ذاتآ کرد ایزدی هست و دست نشانده و به تازگی خیانتش آشکار شده نیمی از ساکنین آن تالش و مابقی آذری زبان و اکثریت شیعه

 14. باسلام.باهماهنگی ارمنستان که گویا آنها مارابه کمک می‌خواهند الهام علی‌اف واردوغان راسرجایش بنشانیم وسرزمین آذری خودمان را بازپس بگیریم.دیکتاتور قمارباز الهام علی‌اف هم عجلش رسیده است و بزودی به صدام حسین می پیوندد ان شاء الله.به امید پیروزی وسربلندی وموفقیت رزمندگان اسلام وملت غیور ایران ان شاء الله

 15. جورج گفت:

  ایران همیشه کار روخراب میکنه بعدمیگه ای وای میره طرف ارمنستان بی دین وضعیف وفقیر رومیگیره نتیجه اش میشه این خاک آذربایجان حق اش بود

 16. حسنی گفت:

  پرچم ما همیشه بالاست

 17. فرشید رشیدابادی گفت:

  سلام به رهبر عزیزم قلبم نفسم آقا جان اشاره کنید تا جان فدا کنیم

  مرگ بر اسرائیل و آمریکا وال سعود

 18. حسین گفت:

  آماده ایم
  آماده ایم تا این جان ناچیز خود را برای باز پس گیری کشورهای از دست.رفته و خط ونشان کشیدن برای روباه های حیله گر
  آماده ایم برای گرفتن انتقام خون شهدای این سرزمین…
  آماده ایم تا دچار به تکرار تاریخ حکومت های مسلمانانی که با ترک رهبرانشان دچار شکست شدند نشویم

  سربازم….
  آماده ام فرمانده

دیدگاه شما