• کد خبر: ۴۸۱۰۱
  • ۱۴۰۱-۰۵-۳۱ - : ۱۲:۵۳

پالایشگاه‌های اروپا در انتظار نفت ایران

بلومبرگ با اشاره به این‌که در پی احیای برجام تولید و صادرات نفت ایران به‌سرعت افزایش خواهد یافت، نوشت: پالایشگاه‌های اروپایی که قبل‌ از تحریم‌ها حدود ۶۰۰هزار بشکه در روز نفت خام ایران را وارد می‌کردند، از بازگشت نفت ایران به بازار استقبال می‌کنند.

 به گزارش اقتصاد سالم؛هنوز هیچ اطمینانی در مورد بازگشت نفت خام ایران به بازارهای جهانی وجود ندارد، اما درصورت احیای قرارداد اتمی برجام، تولید و صادرات نفت ایران به‌سرعت افزایش خواهد یافت.

به‌نظر می‌رسد مذاکرات طولانی‌مدت برای احیای این قرارداد به پایان خود نزدیک می‌شود. آمریکا در حال بررسی پاسخ ایران به پیش‌نویس نهایی این قرارداد است که توسط اتحادیه اروپا ارائه شده بود، پاسخ تهران بسیار سازنده توصیف شده است.

از نظر خریداران نفت، بازگشت نفت خام ایران در شرایطی که بازار با کاهش شدید بشکه‌های نفت روسیه روبه‌روست به این زودی‌ها اتفاق نمی‌افتد. اتحادیه اروپا هنوز هم حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز از نفت خام روسیه را از طریق دریا وارد می‌کند که دوسوم واردات آن‌ قبل‌از حمله روسیه به اوکراین است، اما از زمان اجرایی شدن تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه، واردات نفت این کشور محدودتر شده است و بشکه‌های نفت ایران می‌تواند جای خالی آن را پر کند.

پس‌از برداشته شدن تحریم‌های نفتی ایران در ۲۰۱۶ به‌دنبال امضای قرارداد برجام، تولید نفت این کشور بسیار سریع‌تر و کامل‌تر از انتظار تحلیلگران از سر گرفته شد. با توجه به این‌که هیچ نشانه‌ای از آسیب دیدن میادین و تأسیسات نفتی ایران وجود ندارد، صادرات نفت این کشور باز هم می‌تواند به‌سرعت از سر گرفته شود.

در آغاز ۲۰۱۶، تحلیلگران بلومبرگ انتظار داشتند تولید نفت ایران ۴۰۰ هزار بشکه در روز طی ۶ ماه و ۶۷۵ هزار بشکه در روز پس‌از گذشت یک سال افزایش یابد، اما در واقعیت تولید نفت ایران طی ۶ ماه از آنچه برای ۱۲ ماه پیش‌بینی‌شده بود فراتر رفت. ایران در آن زمان طی یک سال پس‌از برداشته شدن تحریم‌ها، حدود ۱ میلیون بشکه در روز به تولید روزانه نفت خود افزود و آن را به ۳.۸ میلیون بشکه در روز رساند.

با توجه به حجم وسیع نفت خامی که در نفتکش‌ها و کشتی‌های متعدد در اطراف سواحل ایران ذخیره شده و آماده ارسال بود، صادرات نفت ایران هم به‌سرعت افزایش یافت. ایران در زمان حاضر در شرایط مشابه قرار دارد و تخمین زده می‌شود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در ذخایر خود داشته باشد که می‌تواند بلافاصله وارد بازار کند.

حتی اگر نفت خام ایران به این زودی‌ها به آمریکا راه پیدا نکند، می‌تواند خیال خریداران آسیایی مثل کره جنوبی و ژاپن و خریداران اصلی آن مانند چین و هند و حتی خریداران اروپایی را راحت کند.

پالایشگاه‌های اروپایی در مدیترانه که قبل‌از آغاز تحریم‌ها حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام ایران را وارد می‌کردند، از بازگشت نفت ایران به بازار استقبال خواهند کرد چون پس‌از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه همین مقدار از بشکه‌های نفت روسیه را از دست می‌دهند، بنابراین نفت ایران می‌تواند جایگزین منطقی برای نفت اورال روسیه باشد.

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=48101
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما