• کد خبر: ۵۴۰۳۷
  • ۱۴۰۱-۰۸-۱۸ - : ۱۰:۱۴

پیش بینی ۱۰۰ دلاری شدن قیمت نفت

طرح کاهش تولید اوپک پلاس که توانسته بود قیمت نفت را متعادل نگه دارد، حالا با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی روسیه، قیمت نفت را تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه بالا می‌برد.

 به گزارش اقتصاد سالم؛افزایش قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه یکی از اثرات کاهش تولید اوپک پلاس خواهد بود. این تصمیم اوپک پلاس ظاهرا طی یک‌ماهه گذشته بازار نفت را تثبیت کرده بود و قیمت نفت با پیش‌بینی کاهش تقاضا برای سوخت نوسان چندانی نداشت.

ولی حالا در نقطه میانی بین اجلاس پنجم اکتبر اوپک پلاس و دیدار آینده این گروه در ماه دسامبر، قیمت نفت به سمت سه‌رقمی شدن پیش می‌رود. اوج تقاضای فصلی احتمالاً با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی روسیه هم‌زمان شده و قیمت نفت را بالا می‌برد.

تحلیلگران عقیده دارند ائتلاف اوپک پلاس به هدف خود در تثبیت قیمت نفت در حدود ۹۰ دلار در هر بشکه رسیده‌است، اما خطر کمبود عرضه در بازار طی ۳ تا ۵ ماه آینده وجود دارد.

قیمت نفت خام برنت در روز دوشنبه به اوج ۹۹ دلار و ۵۶ سنت رسید و بعد پایین آمد. قراردادهای آتی نفت برای تحویل در ماه ژانویه امروز به ۹۷ دلار و ۳۹ سنت رسید.

بالا رفتن قیمت نفت در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا خطر تیره‌تر شدن روابط بین بایدن و عربستان را بیشتر می‌کند. رئیس‌جمهور آمریکا به‌شدت از عربستان به‌خاطر کاهش تولید انتقاد و این کشور را متهم به حمایت از روسیه در جنگ اوکراین کرده‌است.

به‌نظر می‌رسد پیش‌بینی اوپک پلاس برای کاهش تقاضای نفت که دلیل آن برای کاهش تولید ۲ میلیون‌بشکه‌ای بوده درست از آب درآمده است. تقاضا در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا تا نیمه دوم سال آینده میلادی از بحران کرونا خارج نخواهد شد و تقاضای جهانی برای نفت بسیار پایین‌تر از حد انتظار است.

کاهش تولید اوپک پلاس که از این ماه آغاز شده قیمت نفت را تا حدود ۹۵ دلار در هر بشکه بالا برد. این قیمت آن‌قدر بالا هست که درآمد ۲۳ کشور عضو این ائتلاف را تقویت کند اما مطابق با پیش‌بینی بسیاری از سیاست‌مداران هم نبوده‌است.

اما طی روزهای اخیر افزایش قیمت نفت شدت گرفته‌است. نشانه‌هایی حاکی از آرام‌تر شدن محدودیت‌های کرونایی در چین، قیمت نفت را در روز جمعه بالا برد و این افزایش قیمت تا روز دوشنبه هم ادامه داشت.ذخایر نفتی پائین‌تر از سطح متوسط قرار دارند و به‌نظر می‌رسد بازار با اجرایی شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه صادرات نفت روسیه در ماه‌های آینده با کمبود مواجه شود. این تحریم‌ها تولید نفت روسیه را ۲۰ درصد از ابتدای سال آینده میلادی پایین می‌آورد.

برنت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه نزدیک می‌شود و این قیمت به نفع کشورهای مصرف‌کننده از بانک‌های مرکزی که با تورم مقابله می‌کنند تا وزرای دارایی که تلاش می‌کنند جلوی رکود اقتصاد را بگیرند نیست.

نشست آینده اوپک پلاس در چهارم دسامبر، یک روز قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها علیه نفت روسیه برگزار می‌شود. کشمکش بین دو نیروی مخالف یعنی ضعف تقاضا و کمبود عرضه محور مذاکرات خواهد بود.

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=54037
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما