• کد خبر: ۵۴۱۵۳
  • ۱۴۰۱-۰۸-۱۹ - : ۱۱:۲۱

آخرین وضعیت راه‌اندازی بورس بین‌الملل

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش آخرین وضعیت راه‌اندازی بورس بین‌الملل را تشریح کرد.

 به گزارش اقتصاد سالم؛مهدی کشاورز با اشاره به صدور راه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد، اظهار کرد: مجوز راه‌اندازی بورس بین‌الملل در شهریور ماه صادر شد و کارهای ابتدایی آن نیز در حال انجام است که جزئیات آن زمانی که عملیاتی‌تر شد اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: در این راستا مذاکرات با کشورهای مختلف در حال انجام بوده و  پیش تفاهم‌های اولیه صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، اواسط مهرماه ۱۳۹۸ بود که علی صحرایی – مدیرعامل سابق شرکت بورس اوراق بهادار تهران – از مذاکره با ۱۶ بورس دنیا برای شناساندن بورس تهران خبر داده بود. البته این موضوع چندان که باید پیگیری نشد و تقریبا مسئولان حول محور آن وعده‌ای ندادند تا این‌که حدود یکسال بعد یعنی در سال۱۳۹۹ مدیرعامل منطقه آزاد کیش اعلام کرد که مقدمات بورس بین‌الملل در حال انجام است و تا پایان سال ۱۳۹۹ راه‌اندازی می‌شود. با این حال چندی بعد از آن صحرایی به ایسنا اعلام کرد که این طرح، طرحی است که باید متناسب با شرایط بین‌المللی تصمیم‌گیری شود.

به گفته وی، بورس بین‌الملل قرار بود در جزیره کیش راه‌اندازی شود که بورس تهران هم در آن سهامدار است، اما این طرح با توجه به شرایط کشور متوقف شده است.صحرایی تاکید کرده بود که راه‌اندازی بورس بین‌الملل مشمول تحریم بوده و محدودیت‌های تحریمی سر راه آن قرار دارد.

این موضوع مسکوت ماند تا اینکه چندی پیش، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که راه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد از سوی شورای عالی بورس مجوز آن صادر شده و این بورس با سرمایه ارزی در مناطق آزاد تاسیس می‌شود و تمامی معاملات آن ارزی خواهد بود. بورس بین الملل مناطق آزاد پنجمین بورس کشور است که با هدف تامین مالی ارزی پروژه‌های صنعتی و عمرانی با سرمایه اولیه ۳۰ میلیون یورو در مناطق آزاد راه‌اندازی می‌شود.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=54153
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما