• کد خبر: ۵۷۴۰۴
  • ۱۴۰۱-۰۹-۳۰ - : ۱۵:۳۹

بودجه هفته آینده به مجلس می‌رود

بهادری جهرمی سخنگوی دولت از کاهش واردات و افزایش تولید گندم، کنجاله و روغن آفتابگردان در کشور خبر داد و گفت: رشد اقتصادی در تابستان سال جاری به ۳.۶درصد رسید.

به گزارش اقتصاد سالم؛ علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: واردات بسیاری از کالاهای مربوط به حوزه کشاورزی کاهش چشمگیری داشته است. روغن آفتابگردان ۴۰ درصد، گندم ۲۸ درصد و کنجاله ۶۰ درصد کاهش واردات داشتند که نشان از افزایش تولید در کشور است.

وی همچنین خبر داد که رشد اقتصادی هم که سال گذشته در تابستان یک درصد بود، تابستان امسال در میانگین کلیه حوزه‌ها به ۳.۶ درصد رسید، البته رشد در حوزه‌های صنعتی بیشتر است و این نشان از شروع رشد اقتصادی کشور است.

سخنگوی دولت عنوان کرد: عرضه ارز در ۸ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۶۴ درصد افزایش یافت؛ این نشان از افزایش درآمدهای ارزی و تزریق آن به بازار است.

ممنوعیت پرداخت‌های ویژه در شرکت‌های دولتی

وی خاطرنشان کرد: همچنین همه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند اطلاعات کلیه کارکنان و افرادی را که حقوق دریافت می‌کنند برای ساماندهی بهتر نیروی انسانی در سامانه‌ای ثبت کنند.

بهادری جهرمی عنوان کرد: حقوق و مزایای اعضای هیئت مدیره شرکت‌های دولتی طبق دستورالعملی ساماندهی می‌شود و همه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و همه شرکت‌هایی که تحت مدیریت دولت هستند باید در چارچوب آن دستورالعمل، پرداخت کنند.

وی ادامه داد: سقف و شیوه‌های دریافتی مشخص شده است و هرگونه پرداختی دیگر اعم از حق‌التألیف، حق‌التدریس، حق‌التحقیق، حق‌الترجمه، حق پژوهش و امثال آن‌ها ممنوع است.

بودجه هفته آینده به مجلس می‌رود

بهادری جهرمی همچنین درخصوص تکمیل لایحه بودجه و زمان تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی گفت: هماهنگی‌های مستمر میان هیوت رئیسه مجلس و دولت در جریان است و مذاکرات پیگیری می‌شود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: از شهریورماه که سیاست‌های کلی برنامه هفتم ابلاغ شد، دولت هم مکلف بود که قانون بودجه سال ۱۴۰۲ را در چارچوب سیاست‌های کلی هفتم آماده کند و هم مکلف بود که قانون برنامه هفتم را آماده کند که هر دو تکلیف به‌صورت توأمان انجام شد.

وی ادامه داد: در این بازه زمانی کوتاه ضروری بود که دولت شبانه‌روزی و تمام‌وقت کار کند. لایحه بودجه زودتر آماده و تقدیم دولت شد. دولت ۱۸ جلسه قریب به ۶۰ ساعت جلسه فوق‌العاده برگزار شد. سعی شد مفاد قانون بودجه به‌تفصیل و هماهنگ با لایحه برنامه و در چارچوب سیاست‌های برنامه هفتم تدوین شود که آماده ارسال به مجلس است و هفته آینده (بعد از تعطیلات مجلس) تقدیم می‌شود.

بهادری جهرمی تصریح کرد: مجلس در همین زمان درحال اصلاح فرآیند تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی است؛ لذا رایزنی‌هایی در این زمینه بین دولت و مجلس صورت گرفته است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: برنامه هم درحال تدوین است و به‌محض نهایی شدن در سازمان برنامه، در اختیار هیئت دولت قرار می‌گیرد و جلسات فوق‌العاده در این خصوص تشکیل می‌شود و به‌محض نهایی شدن تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود تا دولت تکلیف خود را در این حوزه و در مواعد قانونی انجام بدهد.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=57404
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما