• کد خبر: ۱۶۷۱
  • ۱۳۹۹-۰۴-۲۱ - : ۸:۰۵

کرونا قوی‌تر است یا آنفلوآنزا؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: احتمال بستری شدن افراد مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت ویژه (ICU) یک نفر از هر ۱۶ هزار نفر بوده اما در مورد بیماری آنفلوآنزا، یک نفر از هر ۱۰۴ هزار نفر است.

دکتر “سید وحید احمدی ‌طباطبایی” با اشاره به مواردی که باعث پیک کرونا در کشور و استان کرمان شده است، گفت: عادی سازی شرایط یکی از دلایل افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور بود ضمن آنکه به دلیل مسایل اقتصادی، مجبور به بازگشایی اصناف و ادارات بودیم که همین امر سبب حضور مردم در مجامع عمومی گردید که خود در انتقال ویروس در سطح جامعه موثر بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: از سوی دیگر مردم به خاطر شرایط قرنطینه، از در خانه ماندن، خسته شده بنابراین بی‌محابا و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی از منزل خارج می شوند که در اوج گیری ویروس کرونا نقش موثری داشته است.

وی با تاکید برآنکه در بیماری‌هایی که درمان خاص یا واکسن ندارند، رفتار اجتماعی مردم در کنترل و پیشگیری آن بیماری موثر است، تصریح کرد: کرونا اکنون در همه جای کشور شیوع پیدا کرده و دیگر کاری به روستا و شهر ندارد اما در ابتدا چون در شهرها ازدحام بیشتر بود شیوع ویروس در شهرها افزایش پیدا کرد ولی اکنون چون در روستاها و شهرهای کوچک مراسم عزا و عروسی برگزار می‌شود، شیوع ویروس را در روستاها شاهد هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که آیا صحت دارد که ممکن است ۷۰ درصد ایرانی‌ها به کرونا مبتلا شوند؟ اظهار کرد: اگر ۷۰ درصد مردم بگیرند یک ایمنی گروهی و دسته جمعی پیدا می‌شود که این موضوع از یک جهت خوب است زیرا مثل این می‌ماند که واکسن زده شده باشد ولی آن چیزی که در این بین مهم بوده، این است که این ۷۰ درصد در چه بازه زمانی مبتلا شوند و اگر در مدت کوتاهی تعداد زیادی به کرونا مبتلا شوند دیگر بیمارستان‌ها پاسخگوی مراجعه کنندگان نخواهد بود.

وی افزود: با این موضوع خیلی فاصله داریم زیرا در برخی نقاط ۱۵ تا ۲۰ درصد و در برحی مناطق حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

احمدی طباطبایی در خصوص استفاده از واکسن آنفلوآنزا با توجه به فرا رسیدن فصل پاییز نیز به ایسنا، گفت: واکسن آنفلوآنزا را فقط گروه‌های خاص( افراد زیر ۵ سال، افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار و افرادی که دارای بیماری های زمینه‌ای می باشند) توصیه می شود که استفاده کنند و سایر افراد جامعه نیازی به زدن واکسن آنفلوآنزا ندارند همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که واکسن آنفلوآنزا به هیچ عنوان افراد را در برابر ویروس کرونا مصون نمی‌کند.

وی در خصوص اینکه آیا می‌توان به داروی جدیدی که برای درمان کرونا در اروپا مجوز گرفته است امیدوار بود؟ بیان کرد: هنوز دارویی برای درمان و مقابله با ویروس کرونا که تایید شده سازمان بهداشت جهانی باشد، به بازار نیامده است ولی باید امید داشته باشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از صحبت های خود در گفت و گو با ایسنا از تفاوت‌های ویروس آنفلوآنزا با کرونا سخن به میان آورد و اظهار کرد: آمار و ارقام نشان می دهد که میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کووید ۱۹ نسبت به آنفلوآنزا بیشتر و سرایت‌پذیری این ویروس نیز به نسبت به آنفلوآنزا بیشتر است.

وی به مقایسه بیماری کرونا با آنفلوآنزا پرداخت و عنوان کرد: ویروس کووید ۱۹ از هر یک نفر، به ۲.۵ نفر قابل انتقال است اما در مورد آنفلوآنزا هر یک نفر بیمار، ۱.۷ نفر را می تواند مبتلا ‌کند ضمن آنکه دوره پنهان بیماری کرونا ۲ تا ۱۴ روز بوده ولی این دوره کمون برای آنفلوآنزا ۲ روز است.

احمدی طباطبایی افزود: فاصله بین شروع علائم و حداکثر عفونت‌زایی در بیماران مبتلا به آنفلوآنزا ۲ روز خواهد بود اما در کرونا همان روز می‌باشد اما درصد افراد مبتلا به کرونا و افراد مبتلا به آنفلوآنزا که علایم حفیف دارند بالاست همچنین احتمال بستری شدن افراد مبتلا به کووید ۱۹ در بخش های مراقبت ویژه (ICU)یک  نفر از هر ۱۶ هزار نفر بوده این در حالی است که در بیماری آنفلوآنزا، یک نفر از هر ۱۰۴ هزار نفر می‌باشد.

وی درباره میزان مرگ و میر آنفلوآنزا و کووید ۱۹در افراد زیر ۶۵ سال نیز گفت: ۰.۶ تا ۲.۸ درصد مرگ‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در افراد زیر ۶۵ سال رخ داده این درحالی است که در آنفلوآنزا این عدد به ۸۰ درصد می‌رسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره مدت زمان تاثیر این بیماری بر افراد بیان کرد: با توجه به اینکه این بیماری جدید بوده لذا هنوز مشخص نیست که علایم آن تا آخر عمر در بدن افراد مبتلا شده باقی می‌ماند یا خیر اما تاکنون موارد نشان می دهد که بسیاری از افراد مبتلایی که کاملا خوب شده و بهبود پیدا کرده اند، هیچ مشکلی جانبی دیگری ناشی از ابتلا به این بیماری تا این لحظه نداشته‌اند.

وی معتقد است که ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته در امر مبارزه با ویروس کرونا ضعیف عمل نکرده است اظهار کرد: علی‌رغم مشکلات اقتصادی و تحریم‌های که اقتصاد کشور را ضعیف کرده، اما باید انصافا عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این ویروس خوب عمل کرده ضمن آنکه در استان کرمان نیز به واسطه اتخاذ و اجرای تصمیمات مناسب در ستاد استانی مقابله با کرونا، عملکرد قابل قبولی در مقابله این ویروس داشته ایم.

احمدی طباطبایی برلزوم حفظ فاصله فیزیکی توسط مردم حتی در خانه تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه در فصل گرما به سر می بریم و مردم در منازل از سیستم های سرمایشی استفاده می کنند به شدت توصیه می کنیم در هنگام استفاده از کولر، تهویه‌ای در نظر گرفته و حتما یک پنجره و درب را باز نگه دارند.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: ویروس کرونا در هوا نیست و درنتیجه از طریق هوا نیز ویروس به منازل نفوذ نخواهد کرد بلکه ویروس از طریق دست‌ها، دهان و بینی به داخل خانه ها نفوذ کرده بنابراین علاوه بر نظافت و شست و شوی مرتب دست ها و گندزدایی سطوح، بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی در خانه ها تاکید داریم ضمن آنکه توصیه اکید می‌شود در صورت ضرورت حضور در مهمانی ها و اجتماعات، مردم از ماسک استفاده کنند.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:,

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=1671
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما