• کد خبر: ۲۰۴
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۳ - : ۱۳:۲۴

افزایش ۴۰ هزار و ۴۱۷ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۴۰ هزار و ۴۱۷ واحد روبه‌رو شد.

به گزارشدنیای خبر،  بورس اوراق بهادار تهران،‌ دوباره به روند رو به رشد و رونق برگشت و در پایان معاملات امروز شاخص کل با افزایش ۴۰ هزار و ۴۱۷ واحد به یک میلیون و ۲۸ هزار و ۵۳۷ واحد رسید.
همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۹۰۸۰ واحد به رقم ۳۳۰ هزار و ۴۹۰ واحد رسید.
امروز معامله‌گران بورس حدود ۱۱ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۳ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۹ هزار و ۹۰۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات فرابورس در روز جاری را هم در نظر بگیریم که به بیش از ۹۱۷۱ میلیارد تومان رسید، امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران بیش از ۱۹ هزار و ۷۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند که این رقم به عنوان نقدینگی مورد نیاز سرمایه در گردش و سرمایه برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در اختیار شرکت‌های بورسی و فرابورسی قرار می‌گیرد.
به گفته کارشناسان، عمده دلیل جهش شاخص بورس تهران سرازیر شدن نقدینگی سرگردان جامعه به سمت بازار سرمایه و افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری و خرید سهام در بازار است که البته باید عمق و حجم بازار افزایش پیدا کند و شرکت‌های بورسی نیز نسبت به انتشار اوراق و حق‌تقدم برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای از این فرصت استفاده کنند.
امروز عمده نمادهای مهم بورس مانند پتروشیمی خلیج‌فارس، پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه، کشتیرانی جمهوری اسلامی،‌ملی مس، شستا و گل‌گهر همگی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند.
امروز عمده شاخص‌های بورس سبزپوش و افزایشی بوده و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی با رشد ۴ درصدی به رقم ۲۷۳ هزار و ۱۳۳ واحد رسید.
شاخص قیمت با معیار هموزن با ۲.۸ درصد رشد به ۲۱۸ هزار و ۶۸۹ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با افزایش ۳.۸ درصد به رقم یک میلیون و ۳۷۳ هزار و ۱۲۳ واحد رسید.
شاخص بازار اول بورس با افزایش ۴.۲ درصد به ۷۵۹ هزار و ۳۰۹ واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس با افزایش ۳.۸ درصد به رقم ۲ میلیون و ۵۱ هزار و ۴۱۰ واحد رسید.
نمادهای پربیننده امروز شامل بانک ملت، بانک تجارت، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان‌، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، ملی‌مس ایران و پالایش نفت بندرعباس بوده‌اند.
امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل در پایان معاملات ۳۲۸ واحد افزایش یافته و به رقم ۱۱ هزار و ۶۷۳ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۷۶۶ هزار میلیارد تومان رسید.
امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۲.۶ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۶۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۹۱۷۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.
امروز عمده نمادهای مهم فرابورس مانند گل‌گهر، ذوب‌اهن اصفهان،‌صبا تأمین، پتروشیمی مارون، پتروشیمی تندگویان و فولاد هرمزگان جنوب همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بودند.
همچنین نمادهای پربیننده در فرابورس که مورد اقبال معامله‌گران قرار گرفته شامل ذوب‌آهن، بانک دی، سیمان لار سبزوار، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، تولید دارو، کارخانجات صنعتی تبرک و پتروشیمی زاگرس بوده‌اند.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=204
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما