• کد خبر: ۲۸۸۷
  • ۱۳۹۹-۰۵-۲۱ - : ۹:۴۱

هزینه دریافت وام مسکن کاهش یافت

هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق در ۱۵ روز ابتدای مردادماه سال جاری کاهش یافت.

به گزارش اقتصاد سالم؛محاسبات مربوط به قیمت هر فقره اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن نشان می دهد در نیمه ابتدایی ماه جاری، هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق کاهش یافته است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در ابتدای مردادماه در کانال ۸۰ هزار تومان قرار داشت. همچنین بازار معاملات اوراق در انتهای تیر و در آستانه مرداد، در مرز قیمتی ۹۰ هزار تومان به ازای هر فقره اوراق تسهیلات قرار داشت.
براساس آمارهای موجود میانگین قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن در ۳۱ تیرماه امسال-آخرین روز از تیرماه-به ۸۹ هزار و ۵۰۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که از ابتدای مرداد ماه تاکنون ریزش قیمت اوراق آغاز شده است و ابتدا قیمت اوراق با نزول در کانال ۸۰ هزار تومان وارد کانال ۷۰ هزار تومان شده وسپس در روزهای اخیر به کانال ۶۰ هزار تومان سقوط کرده است.
به این ترتیب در ۱۵ روز ابتدایی مردادماه میانگین قیمت هر فقره اوراق تسهیلات خرید مسکن نسبت به روزهای پایانی تیرماه سه کانال به عقب بازگشته است. در روزهای پایانی تیرماه حتی میانگین قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی تسهیلات خرید مسکن در برخی روزها از مرز ۹۰ هزار تومان نیز گذشت و این موضوع هزینه دریافت تسهیلات را برای متقاضیان خرید مسکن با استفاده از این تسهیلات که تسهیلات بدون سپرده مسکن و رایج ترین شکل دریافت تسهیلات مسکن در شرایط فعلی محسوب می شود به میزان محسوس افزایش داد.
اما بازگشت به عقب و سقوط آزاد قیمت اوراق در ۱۵ روز ابتدایی مردادماه به صورت مجدد هزینه دریافت این تسهیلات را برای متقاضیان کاهش داد و برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند فعلا انتظاری از بابت افزایش محسوس قیمت اوراق در کوتاه مدت وجود ندارد.
هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از اوراق به واسطه خرید اوراق، در ۳۱ تیرماه امسال که میانگین قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی تسهیلات مسکن معادل ۸۹ هزار و ۵۰۰ تومان بود برای دریافت تسهیلات ۱۴۰ میلیونی انفرادی و ۲۴۰ میلیونی زوجین در شهر تهران به ترتیب معادل ۲۵ میلیون و۶۰ هزار تومان و ۴۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان بود.
این هزینه هم اکنون با کاهش قیمت اوراق و ورود آن به کانال ۶۰ هزار تومان با احتساب میانگین ۶۵ هزار و ۴۹۰ تومان یاقیمت اوراق در روز ۱۵ مرداد برای متقاضیان دریافت تسهیلات انفرادی به ۱۸ میلیون و ۳۳۷ هزار تومان و برای زوجین متقاضی دریافت تسهیلات به ۳۱ میلیون و ۴۳۵ هزار تومان در شهر تهران به ترتیب برای دریافت تسهیلات ۱۴۰ و ۲۴۰ میلیون تومانی کاهش یافته است.
به این ترتیب ظرف ۱۵ روز منتهی به پایان نیمه اول مردادماه سال جاری، هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق برای متقاضیان انفرادی این تسهیلات در شهر تهران نسبت به ابتدای مرداد حدود ۷ میلیون تومان و برای زوجین متقاضی دریافت این تسهیلات در پایتخت بیش از ۱۱ میلیون تومان کاهش یافته است.
مهم ترین علت افزایش قیمت اوراق در تیرماه به بروز نوسانات شدید در بازار سهام مربوط می شود. کاهش قیمت اوراق در روزهای اخیر از یک زاویه به معنای افزایش قدرت تسهیلات مسکن برای خرید مسکن واحد مسکونی از سوی متقاضیان است.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=2887
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما