• کد خبر: ۳۳۶۸
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۳ - : ۸:۵۴

خریداران طلا به این عوامل توجه کنند

در روز‌های پیش رو اتفاقات زیادی پیش‌بینی می‌شود که همگی می‌توانند بر قیمت طلا تاثیرگذار باشند و خریداران طلا باید به آن‌ها توجه کنند.

به گزارش اقتصاد سالم؛هر انس طلا در بازار جهانی در هفته‌ گذشته روزهای پرتنشی را پشت سر گذاشت در حالی که انتظار می‌رفت با افزایش قیمت در یک هفته اخیر بخش مهمی از ریزش قابل توجه هفته قبل را جبران کند. معاملات طلا روز جمعه را در وضعیتی به پایان برد که همچنان تفاوت قابل‌توجه با قیمت ۲ هزار و ۸۰ دلاری دو هفته قبل داشت. همین امر سبب شد انس جهانی طلا هفته گذشته را به دلیل تقویت دلار آمریکا با قیمت ۱۹۴۰ دلاری به پایان برساند.

بسیاری از کارشناسان بازار می‌گویند یکی از مهمترین اتفاقات هفته پیش‌رو سخنان جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو خواهد بود که می‌تواند تاثیرات قابل توجهی بر نوسان قیمت طلا داشته باشد. انتظار می‌رود او در نشست سالانه جکسون هال، سخنان مهمی را درخصوص چشم‌انداز اقتصادی بیان کند.

این اتفاق و عوامل متعدد دیگر می توانند بر قیمت انس جهانی طلا و به دنبال آن نرخ طلا و سکه در بازار داخل تاثیر گذار باشند از این رو خریداران طلا باید به این موارد توجه کنند.

کارشناسان معتقدند که سطح ۱۹۰۰ دلار  برای قیمت طلای جهانی دارای پشتیبانی بسیار قدرتمندی بوده و حتی اگر طلا به این سطح سقوط کند سرمایه گذاران شروع به خرید طلا خواهند کرد و در نتیجه قیمت طلا بالا خواهد رفت.

اقدامات محرک جهانی برای مقابله با آسیب‌های ویروس کرونا به اقتصاد تا به امروز باعث گران شدن صد‌ها دلار قیمت طلا شده اند.در روز‌های آینده احتمال دارد که وضعیت محرک اقتصادی جدید آمریکا مشخص شده و این موضوع می‌تواند عمیقا قیمت طلا را دچار تغییر کند.

همچنین در روز‌های آینده نتیجه جلسات فدرال رزرو منتشر خواهد شد. این جلسات می‌تواند آینده میزان نرخ بهره و بازده و البته احتمال تورم در آینده را مشخص کند.

این داده‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر قیمت طلا تا به امروز بوده است. به شکلی که می‌توان گفت در روز‌های آینده آن چیزی که قیمت طلا را مشخص می‌کند تورم خواهد بود.

 جلسات تجاری آمریکا و چین از دیگر اتفاقات بسیار مهم در روز‌های آینده است. طی یکی دو ماه اخیر شاهد بالا گرفتن تنش‌ها میان چین و آمریکا بودیم. این تنش‌ها به شکل فعلی خود از هنگ کنگ و دخالت‌های چین در آن شروع شده و تشدید هم شده است. تنش‌های سیاسی این چنینی به خصوص میان کشور‌های قدرتمندی مانند آمریکا و چین می‌توانند قیمت طلا را تا حد زیادی جا به جا کند.

انتشار داده‌های اقتصادی ژاپن به عنوان یکی دیگر از قدرت‌های بزرگ اقتصادی می‌تواند تاثیرات بسیاری را بر روی قیمت طلا داشته باشد. ژاپن طی هفته آینده قرار است داده‌هایی مربوط تولید ناخالص داخلی خود را منتشر کند که می‌توان گفت مهم‌ترین داده اقتصادی کشور‌ها است.

چهار مورد ذکر شده  مهم‌ترین اتفاقات در روز‌های پیش رو هستند، اما تنها اتفاقات مهم هفته رو به رو نیستند و عوامل دیگری مانند گزارش بانک مرکزی استرالیا، شاخص مجوز‌های ساخت و ساز ایالات متحده، شاخص بهای مصرف کننده انگلستان و حوزه یورو، گزارش ذخایر نفت خام آمریکا، نرخ بهره وان چین، گزارش آخرین نشست پولی بانک مرکزی اروپا و شاخص مدعیان بیکاری آمریکا نیز می‌توانند تاثیر زیادی در قیمت طلا داشته باشند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب‌ها:,

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=3368
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما