• کد خبر: ۵۹۳۵
  • ۱۳۹۹-۰۸-۰۶ - : ۷:۵۸

آینده بورس چه می‌شود؟

مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه معتقد است، بازار سرمایه در بلندمدت بازار مثبت و پررونقی خواهد بود.

به گزارش اقتصاد سالم؛ دکتر محمد بهمن  با اشاره به آغاز روند رشد قابل توجه بازار سرمایه از اسفند سال گذشته و استقبال خوب سرمایه‌گذاران از این بازار، اظهار کرد: این روند خوب تا ماههای ابتدایی امسال هم ادامه داشت، به گونه‌ای که در شش ماهه امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جذب بورس ایران شد.
وی با بیان اینکه در این مدت نرخ مشارکت مردم نیز در بازار سرمایه افزایش یافت که عمدتا ناشی از سیاست‌های دولت در زمینه سهام عدالت بود، خاطرنشان کرد: در شرایطی که تا انتهای سال ۱۳۹۸ چهار میلیون کد بورسی در کشور داشتیم، این عدد در پایان نیمه اول امسال به ۵۵ میلیون کد بورسی افزایش پیدا کرد.
به گفته مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه در روزهایی که بازار سرمایه در اوج رونق قرار داشت، حجم گردش مالی بازار به روزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هم می‌رسید.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بورس نیز به تزریق نقدینگی به بازار دامن زد، زیرا ارزش نقدینگی وارد شده از طریق این شرکت‌ها برای هر استانی نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان بود.
بهمن از رشد حدود ۳۰۰ درصدی بازار سرمایه در نیمه اول امسال خبر داد که نسبت به سایر بازارهای مالی بسیار بیشتر بود و ادامه داد: این روند صعودی نشان می‌داد که بازار نیازمند اصلاح و واقعی شدن قیمت‌ها خواهد بود.
مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه با اشاره به آغاز اصلاح بورس از حدود ۲.۵ ماه قبل، ادامه داد: در روزهای اصلاح و ریزش ارزش معاملات بازار گاهی به هزار میلیارد تومان در روز هم نمی‌رسد.
بهمن ریزش بازار سرمایه را تحت تاثیر عوامل سیاسی، اقتصادی و حتی شیوع بیماری کرونا دانست و افزود: مسائل سیاسی و تحریم‌ها اصلی‌ترین عامل بود که مانع افزایش تولید کارخانجات شد که همین کارخانجات تشکیل دهندگان اصلی بورس هستند.
وی با بیان اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز آموزش لازم برای شرایط اصلاح بازار را دریافت نکرده بودند و هیجانی رفتار کردند، یادآور شد: این مسائل باعث شد اکنون شاخص به پایین‌ترین حد خود طی چند ماه اخیر برسد.
مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه درباره اینکه آینده بازار سرمایه چه خواهد شد، گفت: به نظر می‌رسد طی یک یا دو ماه آینده نوسانات بازار در همین حدود ادامه داشته باشد، اما انتظار داریم از اوایل زمستان وضعیت بازار سرمایه مثبت شود.
وی الزام شرکت‌ها به استفاده از بازار گردان را از دیگر عوامل بهبود بازار دانست که مانع رفتارهای هیجانی می‌شود.
مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه یادآور شد: بازار سرمایه در بلندمدت بازار مثبت و پررونقی خواهد بود.

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=5935
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما