• کد خبر: ۷۹۸۲۳
  • ۱۴۰۲-۰۸-۱۵ - : ۱۴:۱۶

کدام خدمات دندانپزشکی رایگان است؟

به‌زودی تمامی خدمات دندانپزشکی به جز ایمپلنت و ارتودنسی، تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار می‌گیرد و بیمه‌شدگان بیمه سلامت می‌توانند این خدمات را از ۱۵۰۰ پزشک طرف قرارداد با این سازمان دریافت کنند.

به گزارش ۱۴۰۰خبری(اقتصاد سالم)؛  ۹۰درصد مردم نمی‌توانند به‌راحتی از خدمات دندانپزشکی استفاده کنند و تنها راهکار آن هم پوشش بیمه‌ای و افزایش مراکز دولتی یا طرف قرارداد با بیمه‌های پایه عنوان می‌شود که می‌تواند آسیب‌های دهان و دندان را در جامعه کاهش دهد.

هر چند که همین حالا ۲هزار مرکز جامع خدمات سلامت در کشور زیرنظر وزارت بهداشت فعال هستند و خدمات ارزان ارائه می‌کنند، اما صرفا خدماتی مانند کشیدن دندان، پرکردن معمولی و جرم‌گیری دندان‌ها با بیمه‌هایی از جمله سلامت، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح انجام می‌شود و مردم برای سایر خدمات با مشکلات متعددی مواجهند.

اما حالا قرار است پوشش بیمه‌ای خدمات دندانپزشکی افزایش پیدا کند و این پوشش بیمه‌ای از آن جهت اهمیت دارد که می‌تواند سطح دسترسی مردم به ارائه‌کنندگان خدمات دهان و دندان با هزینه‌های دولتی را افزایش دهد.

همین حالا استفاده از خدمات دندانپزشکی در مراکز دولتی با هزینه‌های نسبتا کمتر به راحتی و در زمان کوتاه فراهم نیست و حتی زمان یک عکسبرداری ساده هم چندماه به طول می‌انجامد.در بخش خصوصی نیز هزینه‌ها چندین برابر می‌شود و به همین دلیل نیازمندان به خدمات دندانپزشکی یا باید از هفت‌خوان نوبت‌دهی در مراکز دولتی بگذرند یا قید درمان‌های مورد نیازشان را بزنند، حالا اما سازمان بیمه سلامت در این حوزه گام اول را برداشته و براساس اعلام محمدمهدی ناصحی، رئیس این سازمان به‌زودی تمامی خدمات دندانپزشکی به جز ایمپلنت و ارتودنسی، تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار خواهند گرفت تا هم مشکلات بهداشت دهان و دندان مردم حل شود و هم کاهش پرداخت از جیب مردم صورت بگیرد.

به ‌گفته ناصحی همچنین قرار است با همکاری دانشکده‌های دندانپزشکی و خیران و با هدف کاهش هزینه‌های مردم، مراکز دندانپزشکی در تهران و شهرستان‌ها دایر تا پوشش بیمه‌ای برقرار شود.

۴دلیل درباره اهمیت پوشش بیمه دندانپزشکی

۱. به‌ منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان ضرورت دارد که حداقل هر ۶‌ماه یک‌بار دندان‌ها از سوی دندانپزشک، مورد معاینه قرار بگیرد. این چکاپ ماهیانه اما در بخش دولتی با توجه به آمار بالای مراجعه محقق نمی‌شود و در بخش خصوصی هم بسیاری از مردم از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند.

۲. ۹۰درصد مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی از خارج و با ارز وارد می‌شود؛ به همین دلیل هزینه‌های پزشکان در این حوزه هم قابل توجه است و نیاز است که در این‌باره حمایت‌های بیشتری برای ارائه خدمات کم‌هزینه به مردم صورت بگیرد.

۳. ۹۰درصد مردم نمی‌توانند به راحتی به‌سمت خدمات دندانپزشکی بروند چون هزینه تعرفه بیمه‌ها برای خدمات دندانپزشکی پایین است و آنها مجبور به پرداخت بخش قابل توجهی از این هزینه‌ها از جیب خود هستند.

۴. دریافت نکردن بموقع خدمات درمانی دندانپزشکی، مردم را در معرض آسیب‌های جدی دیگر قرار می‌دهد؛ از جمله پوسیدگی دندان که می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی شود یا عفونت‌های دندانی و لثه باعث ورود باکتری‌ها به جریان خون و عفونت سیستمیک شود. همچنین از دست دادن دندان‌ها مشکلاتی در جویدن، بلع غذا و عوارض گوارشی ایجاد می‌کند.

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=79823
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما