• کد خبر: ۸۲۹۴۹
  • ۱۴۰۲-۰۹-۱۹ - : ۱۳:۲۰

قیمت انرژی تغییر می‌کند؟

معاون وزیر اقتصاد گفت: در حوزه انرژی نباید همه راهکارها به اصلاح قیمتی ختم شود، بلکه اصلاح ساختارها مدنظر وزارت اقتصاد است. در حوزه نان نیز با استفاده از زیرساخت‌های سامانه‌ای توانستیم ۲۷ هزار میلیارد تومان کنترل ناترازی را داشته باشیم. البته نافی اینکه کلا سراغ سیاست های قیمتی نرویم نیست، بلکه طیف متنوعی از راهکارها را متناسب با شرایط زمانی، اقتصادی و سیاسی انتخاب می‌کنیم.

 به گزارش اقتصاد سالم ؛ معاون وزیر اقتصاد گفت: در حوزه انرژی نباید همه راهکارها به اصلاح قیمتی ختم شود، بلکه اصلاح ساختارها مدنظر وزارت اقتصاد است. در حوزه نان نیز با استفاده از زیرساخت‌های سامانه‌ای توانستیم ۲۷ هزار میلیارد تومان کنترل ناترازی را داشته باشیم. البته نافی اینکه کلا سراغ سیاست های قیمتی نرویم نیست، بلکه طیف متنوعی از راهکارها را متناسب با شرایط زمانی، اقتصادی و سیاسی انتخاب می‌کنیم.

 سیدعلی روحانی ـ معاون سیاست‌گذاری وزیر اقتصاد –   اظهار کرد: در ابتدای سال سوم دولت سیزدهم قرار داریم و برگزاری این همایش در باب به گفت‌وگو گذاشتن رویکردهای مختلف و ترسیم برنامه های آینده برگزار می‌شود. این همایش بستری برای گفت‌وگوی نخبگانی در جهت حل مسائل ریشه‌ای اقتصاد ایران فراهم می کند. این فضا به اصلاح تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها کمک می‌کند.

مسائل صندوق بازنشستگی بیش از ۳۰ سال سابقه دارد

وی افزود: با ناترازی‌های مزمنی در اقتصاد کشور مواجهیم که ریشه‌های آن به دهه‌های قبل برمی‌گردد. وقتی صحبت از ناترازی صندوق بازنشستگی می‌‍کنیم ریشه در تصمیماتی دارد که شاید بیش از ۳۰ سال سابقه داشته باشد. ناترازی نظام بانکی نیز بیش از یک دهه در اقتصاد ایران ریشه دارد. ناترازی انرژی نیز حاصل مجموعه‌ای از تصمیم گیری ها با ملاحظات رفاهی در دهه های مختلف بوده است. بسیاری از این مسائل در داخل دولت قابل اصلاح نیست و ریشه در سطح قوانین و مقررات دارد.

به گفته روحانی، ناترازی بانکی، ارزی، انرژی، بودجه، مالیات، مسائل رفاهی، پنج ناترازی اصلی اقتصاد ایران است که ریشه اصلی این پنج ناترازی، ساختار تصمیم‌گیری اقتصاد ایران است. باید به ناترازی در تصمیم‌گیری به عنوان یک محور مستقل پرداخته شود. بعد به این وضعیت می‌رسیم که یک اقتصاد نسبتا سالم داریم اما جهت حرکت آن مشخص نیست. آنچه جهت حرکت اقتصاد را تعیین می کند جانمایی جدید و نقش آفرینی اقتصاد ایران در عرصه بین‌الملل است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است اصلاح انرژی از طریق تغییر قیمت‌ها انجام شود بیان کرد: ما باید نظام رفاهی و مالیاتی را با هم ببینیم و نه فقط رفاهی. این همایش ناظر به سیاست‌های کوتاه مدت نیست. ما درباره مسائلی صحبت می‌کنیم که ریشه‌های چند دهه‌ای دارد و راه‌حل‌های آن چند ساله است. نباید راهکارها را به یک سری اصلاحات قیمتی در کوتاه مدت تقلیل دهیم. اصلاح ریشه‌های مزمن و راهکارها نیازمند زمان است.

معاون سیاست‌گذاری وزیر اقتصاد ادامه داد: در حوزه انرژی نیز نباید همه راهکارها به اصلاح قیمتی ختم شود.  کما اینکه در حوزه نان عملا با استفاده از زیرساخت های سامانه‌ای توانستیم ۲۷ هزار میلیارد تومان کنترل ناترازی را داشته باشیم. البته این نافی اینکه کلا سراغ سیاستهای قیمتی نرویم نیست. ما طیف متنوعی از راهکارها را پیش رو داریم که متناسب با شرایط زمانی، شرایط اقتصادی و سیاسی آنها را انتخاب کنیم.

وی درباره فسادهای ایجاد شده از جمله تخلف چای دبش گفت: فساد در نقاطی سوار می‌شود که آن نقاط ریشه‌های ناترازی‌ها است. چندگانگی نرخ‌ها ریشه ناترازی اقتصاد است. لذا فساد را پدیده‌ای می‌بینیم که سوار بر ریشه‌های ناترازی‌ها می‌شود که در بودجه دولت، صندوق‌های بازنشستگی و انرژی به ریشه‌های فساد می‌پردازیم.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=82949
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما