• کد خبر: ۸۴۶
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۱ - : ۱۳:۵۳

افزایش ۳۰ هزار و ۲۱۰واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه با افزایش ۳۰ هزار و ۲۱۰ واحد روبه‌رو شد و با ورود به کانال یک میلیون ۳۰۰ هزار واحدی رکورد جدیدی از خود به جای گذاشت.

به گزارشدنیای خبر، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه با افزایش ۳۰ هزار و ۲۱۰ واحد به رقم یک میلیون و ۳۰۰ هزار و ۱۶۴ واحد رسید که به یک رکورد بی‌نظیر دست یافته است.
کارشناسان دلیل رکوردشکنی پی‌درپی بورس را سرازیر شدن سیل نقدینگی به سمت بازار می‌دانند که حجم نقدینگی در کشور به ۲۷۰ هزار تریلیون تومان رسیده است.
امروز شاخص کل با معیار هم‌وزن ۱۹۷۳ واحد رشد کرده و به رقم ۴۱۱ هزار و ۲۱۶ واحد رسید.
ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۴ هزار و ۸۶۸ تریلیون تومان رسید که اگر ارزش فرابورس ایران را هم در نظر بگیریم که به ۹۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده، ارزش روز شرکت‌های حاضر در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به بیش از ۵ میلیون و ۸۱۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.
امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۱۲.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۶ میلیون فقره معامله و به ارزش ۱۴ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات امروز فرابورس ایران که به بیش از ۶ هزار و ۶۳۲ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله‌گران امروز در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران بیش از ۲۰ هزار و ۸۹۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.
به گفته مقامات بورس، همه این معاملات پول جدید نیست و حدود ۱۰ درصد آن یعنی ۲ هزار میلیارد تومان آن نقدینگی جدیدی است که جذب بازار شده و بقیه مربوط به دست به دست شدن سهام بین اشخاص حقیقی و حقوقی است.
در این زمینه کارشناسان توصیه کردند، برای عمق‌بخشی به بازار و افزایش سهام شناور بازار باید شرکت‌های بزرگ عرضه اولیه داشته باشند و در بورس حاضر شوند و همچنین شرکت‌های حاضر در بورس برای جذب نقدینگی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود، میزان سهام شناور خود را افزایش دهند.
همچنین کارشناسان به تازه‌واردان بورس اکیداً توصیه می‌کنند در ورود به بازار سرمایه با دقت و تحلیل و مشاوره با افراد مجوزدار و صلاحیت‌دار عمل کنند و در ابتدا از خرید عرضه‌های اولیه، واحدهای صندوق ای‌تی‌اف دولتی و نیز سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری را آغاز کنند، چون حضور در بازار بورس الزاماً همراه با ریسک و بازدهی است.
کارشناسان همچنین می‌گویند، برای سرمایه‌گذاری در بورس از پس‌اندازهای کناری استفاده کنند و به هیچ‌وجه دارایی‌های سرمایه‌ای خود مانند خانه یا ماشین مورد استفاده و یا فروش گاو و گوسفند و ابزار کار خود برای بورس استفاده نکنند که ممکن است، دچار زیان جبران ناپذیر شوند.
امروز شاخص کل در بورس ۲.۳ درصد رشد کرده، شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی ۲.۳ درصد، شاخص کل با معیار هم‌وزن ۴۸ صدم درصد، شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۴۸ صدم درصد، شاخص آزاد شناور ۲ درصد، شاخص بازار اول ۲.۲ درصد و شاخص بازار دوم بورس ۲.۶ درصد رشد کرد.
امروز نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج فارس، ملی مس، شستا، همراه اول، هلدینگ تاپیکو و چادرملو بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.
نمادهای پربیننده امروز شامل بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، بانک تجارت، پالایش نفت بندرعباس ، بانک صادرات و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو بوده‌اند.
در فرابورس ایران نیز در پایان معاملات امروز شاخص کل ۲۷۶ رشد کرده و به رقم ۱۴ هزار و ۴۵۵ واحد رسید.
امروز ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از ۹۴۶ هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران در فرابورس ایران امروز ۳.۱ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۶۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۶۳۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.
نمادهای پتروشیمی زاگرس، هلدینگ معدنی خاورمیانه، صبا تأمین، پتروشیمی تندگویان، فولاد هرمزگان، ذوب‌آهن اصفهان و بیمه پاسارگاد همگی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بوده‌اند.
نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی تندگویان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و نیروی برق دماوند بوده‌اند.

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=846
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما