• کد خبر: ۸۶۲۳۲
  • ۱۴۰۲-۱۰-۲۴ - : ۱۵:۲۰

چرا خون دماغ می شویم؟

یک متخصص طب اورژانس به بیان علل خونریزی بینی و راه‌های درمان آن پرداخت.

 به گزارش اقتصاد سالم ؛ دکتر رضا فرهمند با بیان اینکه دو علت اصلی برای خونریزی بینی وجود دارد، گفت: یکی از این علل ترومای بینی است که هم می تواند ناشی از ضربه به بینی باشد و هم ناشی از دستکاری مخاط بینی با انگشت که در بچه های ۱۰ تا ۱۲ سال شایع است.

وی خشکی مخاط بینی که بیشتر در فصل زمستان -زمانی که از سیستم های گرمایشی در خانه استفاده می شود – و یا در گرمای خیلی زیاد تابستان شایعتر است را دومین علت خون ریزی بینی در افراد دانست و گفت: اگر چه این علل از شایع ترین علل خونریزی بینی هستند، ولی گاهی افزایش ناگهانی فشار خون نیز از عوامل زمینه ای برای وقوع خونریزی بینی است.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همچنین اختلالات انعقادی و یا اختلالات آناتومیک مثل آنژیوفیبروم بینی نیز باعث ایجاد خونریزی‌های تکرارشونده می شود.

وی در ادامه با اشاره به برخی راه‌های درمان اولیه خونریزی بینی، گفت: فشار مکانیکی روی دیواره های خارجی بینی، استفاده از کمپرس سرد یا منقبض کننده های موضعی مثل قطره فنیل افرین و کنترل رگ خونریزی دهنده با نیترات نقره از راه های کنترل خونریزی بینی است.

 فرهمند درخصوص فشار مکانیکی روی دیواره های خارجی بینی به مدت پنج تا ۱۰ دقیقه گفت: در این روش سر به اندازه ۱۵ تا ۲۰ درجه به سمت عقب برده می شود تا از شدت خونریزی در اثر پوزیشن رو به پایین سوراخهای بینی جلوگیری شود.

وی در مورد استفاده از کمپرس سرد یا منقبض کننده های موضعی مثل قطره فنیل افرین و کنترل رگ خونریزی دهنده با نیترات نقره نیز اظهار کرد: گاها می توان یخ را داخل پلاستیک گذاشته و بر روی پل بینی قرار داد و یا زمانی که میزان خونریزی زیاد نیست از قطره فنیل افرین برای کنترل خونریزی در داخل حفرات بینی استفاده کرد. در زمانی که منشأ خونریزی در قسمت جلوی دیواره میانی بینی باشد نیز می توان با محلول نیترات نقره آن محل را دچار سوختگی شیمیایی نمود و خونریزی را کنترل کرد.

 فرهمند تاکید کرد: زمانی که فرد بدون ضربه یا تروما خون دماغ شود و خونریزی با روشهای معمول کنترل نشود، فورا باید به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کند.

 این متخصص طب اورژانس با بیان اینکه اگر با این روش ها نتوان خونریزی بینی را کنترل کرد باید تامپون قدامی یا خلفی برای بیمار تعبیه کرد، گفت: اگر تامپون قدامی نتواند خونریزی را کنترل کند، بیمار باید بستری شده و برای او توسط متخصص گوش و حلق و بینی تامپون خلفی گذاشته شود.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=86232
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما