• کد خبر: ۸۹۳۳۴
  • ۱۴۰۲-۱۲-۰۷ - : ۱۳:۰۱

خبر شکار «هما» در طالقان کذب است

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست البرز گفت: مطالب منتشر شده در خصوص شکار شدن هما در طالقان صحت ندارد.

 به گزارش اقتصاد سالم ؛ رضا قاسمپور معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست البرز گفت: طی چند روز گذشته رسانه‌ها اخباری در خصوص مشاهده همای سعادت در ارتفاعات طالقان منتشر کردند.

وی ادامه داد: هنوز چند ساعت از انتشار این خبر نگذشته بود که برخی رسانه‌ها خبر از شکار شدن این پرنده دادند که صحت ندارد و کذب است.

وی با بیان اینکه عکس منتشر شده در فضای مجازی مربوط به چند سال قبل است، گفت: این پرنده در سال ۱۴۰۰ آسیب دیده بود و در ارتفاعات طارم زنجان توسط محیط بانان زنده گیری و پس از درمان مجددا در طبیعت رهاسازی شد.

این مسئول با تاکید بر اینکه هما پرنده‌ای نادر و در معرض خطر انقراض است، گفت: این پرنده در ارتفاعات منطقه حفاظت شده البرز جنوبی  و طالقان وجود دارد و در گشت‌های محیط بانان در منطقه دیده شده است.

وی اضافه کرد: هما پرنده‌ای از تیره قوشیان و جنس کرکس‌ها (لاشخورها) است و طول بدن آن بین ۱۰۲ تا حدود ۱۲۵ سانتی‌متر و طول بالش نیز بین ۲۳۵ تا ۲۷۵ سانتی‌متر است.

 قاسمپور با بیان اینکه هما بزرگ‌ترین کرکس ایران است، گفت:  کرکس‌ها رفتگران طبیعت هستند که با تغذیه از لاشه‌ها به پاکیزگی طبیعت کمک می‌کنند.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست البرز اضافه کرد: این پرنده تک زی است و در کوهستان‌های مرتفع و دور افتاده و غارهای مشرف به دره آشیانه می‌سازد.

 وی گفت: تعداد این پرنده حمایت شده در ایران به نسبت اندک است و طی چند سال اخیر در منطقه البرز جنوبی و طالقان دیده شده است.

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=89334
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما