• کد خبر: ۸۹۴
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۲ - : ۱۱:۳۴

تشریح شرایط بخشودگی جرائم مالیاتی

مدیرکل دفتر خدمات مؤدیان سازمان امور مالیاتی اعلام کرد جرائم مالیاتی مؤدیان به شرط پرداخت اصل بدهی‌شان شامل بخشودگی ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی می‌شود.

به گزارشدنیای خبر، مسعود مصلحی، با اشاره به استقبال از بخشنامه سال گذشته و تامین بودجه پیش بینی شده سال ۹۸ از طریق اخذ مالیاتها، درباره جزئیات بخشودگی جرائم مالیاتی توضیح داد.
وی  با بیان این که مودیان باید درخواست بخشودگی جرایم را به اداره امور مالیاتی ذیربط بدهند گفت: اگر تا پایان مهرماه مؤدی مالیاتی، اصل مالیات و جرائم غیرقابل بخشش را پرداخت کند صددرصد جرائم قابل بخشوده در اجرای قانون ۱۹۱ قانون مالیاتهای مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور بخشیده می‌شود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص استقبال مودیان از این طرح گفت: استقبال خیلی خوب بود و نتایجی برای سازمان و مودیان محترم مالیاتی و برای کشور داشت. نتایج آن تأمین بودجه پیش‌بینی شده سال ۱۳۹۸  از طریق مالیاتی وصولی بوده  و برای مؤدیان محترم نیز بخشودگی جرائم و رضایتمندی حاصل شد.
مدیرکل دفتر خدمات مؤدیان سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه با توجه به شرایطی که کرونا برای کشور ایجاد کرد در اواخر سال ۹۸ و هم اکنون هم درگیر این وضعیت هستیم سازمان امور مالیاتی کشور با توجه به تصمیمات خودش و نتایجی که از گذشته گرفته بود پیشنهادی به شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارسال کرد و بر این اساس تصمیم گرفت که بخشنامه دیگری صادر کند و در تاریخ ۲۰/۳/۹۹ بخشنامه‌ای برای بخشودگی جرائم مجددا اعلام کرد.
وی گفت: اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده موضوع بخشنامه را تشریح کنیم  ۳ بازه زمانی متفاوت برای بخشودگی جرائم در نظر گرفته شد. اول بهمن‌ماه ۹۸ یعنی از تاریخ ۳۰/۱۰/۹۸ به قبل یک شرایط داریم، همچنین از  ۳۰/۱۰/۹۸ تاپایان خرداد سال جاری  اگر برگه قطعی ابلاغ شده باشد شرایط دیگری دارد و برای بعد از ۳۱/۳/۹۹ یک سری شرایط دیگری اعمال می‌شود.
به گفته این مقام مسئول در بخش دوم قرار بر این شد که در شرایط دوم و سوم که اوراق قطعی قبل از ۳۰ دی ماه سال قبل صادر شده‌اند در صورتی که از فاصله زمانی ۳۰/۱۰/۹۸ تا ۳۱/۳/۹۹ مالیات پرداخت بشود از بخشودگی جرائم برخوردار می‌شود.  برای اینگونه مودیان مالیاتی تولیدی به صورت صددرصد بخشودگی و برای غیرتولیدی‌ها ۸۰ درصد بخشودگی اعمال می‌شود.
وی افزود: در طیف دوم اوراق قطعی که در  فاصله زمانی از تاریخ ۳۰/۱۰/۹۸ الی ۳۱/۳/۹۹ صادر شده اگر پرداخت آنها تا پایان تیرماه امسال انجام شود می‌توانند صددرصد بخشودگی جرائم داشته باشند یعنی اوراقی که در این فاصله زمانی کرونا صادر و ابلاغ شده با توجه به اینکه سازمان خودش تاخیر در صدور و ابلاغ انداخته باز هم شامل صددرصد بخشودگی می‌شود.
مصلحی افزود: برای اوراقی که از ۳۱/۳/۹۹ به بعد صادر شود اگر ظرف یکماه از ابلاغ برگه قطعی این مبلغ پرداخت شود باز هم صددرصد جرائم آنها قابل بخشودگی می‌شود.
این مدیر کل سازمان مالیاتی تاکید کرد، مؤدیان ضرورتی به تهیه و تنظیم فرم بخشودگی جرایم ندارند و صرفا با دستور رئیس امور مالیاتی ذیربط می‌توانند از بخشودگی جرایم بهره‌مند شوند.
مصلحی درباره خوش حساب‌ها نیز گفت: با این بخشودگی منافع خوش حساب کمتر لحاظ خواهد شد، ولی به طور کلی رویکرد سازمان مالیاتی مبتنی بر اخذ جریمه نیست و هدف اصلی از وصول جرائم نوعی بازدارندگی است تا به سمت خوداظهاری و گرفتن اظهار نامه شفاف حرکت کرده  و ترویج تمکین مالیاتی نیز محقق شود.
این مقام مسئول در خاتمه گفت: اظهارنامه ها باید به قدری شفاف باشد تا با بانکها اطلاعاتی سازمان همخوان بوده و بدون حسابرسی اظهارنامه ها تایید شوند.
محمود تولایی رئیس کمیسیون مالیات اتاق بازرگانی نیز با استقبال از بخشنامه سازمان امور مالیاتی گفت: تمام کسب و کار‌ها آسیب دیده از کرونا در این ده رسته که در بخشنامه آمده نیستند و در این نوع بخشنامه‌ها کسب و کار‌ها و مؤدیان خوش حساب که مالیاتشان را به موقع می‌دهند دیده نمی‌شوند.
وی  تاکید کرد، خوش حساب‌ها هم باید از امتیازات تشویقی برخوردار باشند.
محمدرضا جعفریان مشاور عالی امور مالیاتی اتق اصناف هم گفت: ما انتظار داریم مالیات به موقع وصول شود تا شاهد این تفاوت بین خوش حساب‌ها و بد حساب‌ها نباشیم برای این که مالیات را باید بتوان به موقع دریافت کرد و امیدوار بودیم این بخشودگی ۳ ماه تمدید شود.

​​​​​​​منبع: تسنیم

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=894
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما