• کد خبر: ۸۹۷۹۸
  • ۱۴۰۲-۱۲-۱۳ - : ۱۰:۲۰

افزایش تولید و سودآوری،دستاورد داروسازی جابر ابن حیان درسال جاری

شرکت داروسازی جابرابن حیان بعنوان یکی از تولید کننده های آنتی بیوتیک و اسپری های تنفسی و محصولات سافت ژل در سال ۱۴۰۲ با تمرکز بر شعار مقام معظم رهبری  در سال ۱۴۰۲ به عنوان مهار تورم و رشد تولید موفق شد نسبت به سال گذشته۲۰ درصد افزایش تولید داشته باشد که در نهایت در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ با فروش خالص ۱۰.۶۳۴.۷۲۰ میلیون ریال به سود خالص ۱۴ درصد رسید که این رقم نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد قابل ملاحظه ای داشت. این شرکت در ۹ماهه سال ۱۴۰۲به منظور توسعه سیستم های زیرساختی اقدام به اجرای پروژه افزایش ظرفیت آب خالص PW ،اصلاح سیستم سرمایشی و افزایش ظرفیت تولید هوای فشرده شرکت  کرد.

 به گزارش اقتصاد سالم ؛ همچنین باتوجه به الزام سازمان غذاو دارو به منظوربه روز رسانی سیستم GMP اقدام به نوسازی واحد غیربتالاکتام تزریقی نمود که این واحد در پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ آماده برای بازرسی GMP خواهد بود.

شایان ذکر است در ۹ماهه سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۷۷ پروانه دارویی فعال و تعداد ۲۸ محصول جدید در سبد فروش رونمایی شده است.

افزایش محصولات دارویی و صادرات به کشورهای همسایه
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری شفادارو نیز گفت:۱۶ پروژه مهم دارویی با پیشرفت بالای ۸۵ درصد  در راستای تعریف خط تولیدهای جدید و افزایش کیفیت تولیدات در مجموعه شفادارو به بهره برداری می رسد.
دکتر کاظم پور در جلسه ارائه گزارش عملکرد ۹ ماهه منتهی به آذرماه ۱۴۰۲ با اشاره به اهمیت صنعت دارو در سطح دنیا اظهار داشت: صنعت دارو در دنیا  از صنایع استراتژیک و هایتک بوده و به لحاظ اینکه در پیشگیری از امراض، درمان بیماری ها و سلامتی مردم ارتباط مستقیمی دارد بسیار حایز اهمیت  است.
وی  تاکیدکرد: سعی کردیم با توجه به منویات مقام معظم رهبری و نامگذاری سال ۱۴۰۲ مبنی بر «مهار تورم و رشد تولید» گام های مهم و موثری به لحاظ کمّی و کیفی در راستای تولید دارو و ارائه آن در سطح کشور برداریم که با توجه به ارزیابی مثبت از فروش و سود در شرکت های گروه توانستیم به این مهم دست یابیم.
دکتر کاظم پور اهم فعالیت های شرکت سرمایه گذاری شفادارو را پروژه های آتی شرکت های تابعه شامل عرضه شرکت داروسازی راموفارمین و فرآیندشیمی حکیم، اصلاح ساختار مالی شرکت های تابعه از طریق افزایش سرمایه، پیگیری پیشرفت پروژه های شرکت های تابعه جهت افزایش تولید و تولید محصولات جدید اعلام کرد.
وی با اشاره به سود تجمیعی شرکت های تابعه در ۹ ماهه منتهی به آذرماه ۱۴۰۲ افزود: فروش خالص ۹ ماهه مجموعه شفادارو اعم از تولید و توزیع از مبلغ ۱۰۱.۸۱۹ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۱۴۸.۱۱۲ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۲ که افزایش ۴۵ درصدی داشته و سود خالص مجموعه از مبلغ ۱۷.۲۱۴ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۱۷.۹۶۳ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۲ که افزایش ۴ درصدی یافته است
دکترکاظم پور تصریح کرد: خلاصه عملکرد کل شرکت های تولیدی شفادارو در مقایسه با بودجه سال ۱۴۰۲ به ترتیب؛ فروش خالص ۸۹درصدی ، سود ناخالص ۸۹ درصدی ، سود عملیاتی ۸۸ درصدی و سود خالص را ۶۳درصدی ارزیابی کرد که صورت تجمیعی شرکت های گروه شفادارو به لحاظ درصد پوشش بودجه لحاظ شده است. وی همچنین از رشد ۵۲ درصدی فروش شرکت های تابعه شفادرو در سال ۱۴۰۲ خبر داد.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری شفادارو از پیشرفت قابل ملاحظه پروژه های مجموعه شفادارو خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۶ پروژه مهم با پیشرفت بالای ۸۵ درصد در حال تکمیل و راه اندازی است که از این تعداد، ۵ پروژه در داروسازی دانا، ۴ پروژه در داروسازی جابرابن حیان،۶ پروژه در داروسازی کیمیدارو، ۳ پروژه در داروسازی اسوه، ۱ پروژه در داروسازی راموفارمین و ۲ پروژه در شرکت پخش رازی در مراحل تکمیل و راه اندازی است که این پروژه ها در خصوص بازسازی، افزایش ظرفیت و اصلاح واحدهای تولیدی، اصلاحات GMP و تفکیک خطوط ویال، پروژه تولید اسپرهای تنفسی DPI، رفع نواقص و بالابردن کیفیت تولید، احداث خط تولید سافت ژل هازارد، پروژه پوکه کپسول، پروژه آزمایشگاه میکروبیولوژی، خط تولید آمپول و آمپول پریفیلد، تولید مکمل گامی و همچنین احداث مراکز توزیع جدید جهت در شهرهای بندرعباس و شهر الشتر و چندین پروژه دیگر در مجموعه شفادارو است که تعداد قابل توجهی از این پروژه ها به زودی به بهره برداری می رسند.
دکتر کاظم پور در ادامه از رونمایی ۵۸ محصول جدید در مجموعه شفادارو خبر داد و گفت: این محصولات در شرکت کیمیدارو تولید خواهد شد که ۱۵ محصول آن جزو داروهای پرفروش است.
وی با اشاره به چشم انداز مجموعه شفادارو بیان کرد: صادرات دارو به کشورهای عراق، افغانستان و سوریه صورت گرفته و امیدواریم با برنامه ریزی دقیق و اصولی بتوانیم صادرات دارو از قبیل آنتی بیوتیک ها، مکمل ها و محصولات بایوتک را به کشورهای پاکستان و روسیه توسعه بدهیم که مذاکرات در این خصوص در حال انجام است و به طور کلی تلاش می کنیم به مهم ترین رسالت مان که تأمین نیازهای دارویی و تأمین سلامتی مردم است، جامه عمل بپوشانیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد در حال حاضر برنامه فروش مجموعه شفادارو ۱۳ هزار میلیارد تومان و تولیدات مجموعه ۷ هزار میلیارد تومان  است که امیدواریم با تلاش مضاعف مجموعه شفادارو بتوانیم حجم فروش بازار را به ۱۸ هزار میلیارد تومان و حجم تولید را به ۱۰ هزار میلیارد تومان برسانیم و سهم مناسبی از بازار دارو را در اختیار داشته باشیم.

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=89798
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما