• کد خبر: ۹۱۴۴۸
  • ۱۴۰۳-۰۱-۱۴ - : ۶:۵۳

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۱۴ فروردین

قیمت دلار که سال ۱۴۰۲ را با تاثیر از سیاست‌های انقباضی دولت، با نوسانات محدودی پشت سر گذاشت، مدتی است در معاملات پشت خطی، فنر خود را از دستان دولت آزاد کرده و به مسیر صعودی خود ادامه داده است. اما اکنون قیمت طلا و سکه در جایگاه بازاری وابسته به ارز آمریکایی، چگونه پیش‌بینی می‌شود؟ آیا اثر حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، بازار طلا را متلاطم می‌کند؟

 به گزارش اقتصاد سالم ؛  ۱۳ روز از سال ۱۴۰۲ گذشته و به‌نظر می‌رسد ​قیمت دلار پشت خطی، جایگاه خود را در پله اول کریدور ششم تثبیت کرده است؛ کارشناسان و فعالان حوزه اقتصاد معتقد هستند احتمالا در ماه‌های آینده روند افزایشی قیمت دلار ادامه خواهد داشت.

این کارشناسان به تورم بالای ۴۰ درصد اشاره می‌کنند و در این مورد توضیح می‌دهند، تورم در کشورهای حوزه دلار زیر چهار درصد است و این اختلاف ۳۶ درصدی جایی خود را نشان می‌دهد، یعنی دلار روزانه به طور منظم باید هزار تومان گران شود.

کارشناسان همچنین معتقدند ممکن است در آینده دولت تصمیم بگیرد سیاست‌های انقباضی سال ۱۴۰۲ را باز هم ادامه دهد و با استفاده از خبردرمانی از مسیر صعودی دلار جلوگیری کند، اما در دراز‌مدت این امر ممکن نیست.

قیمت طلا، قیمت سکه و سایر بازارهای موازی در ایران با پیروی از نوسانات قیمت دلار حرکت می‌کنند و این دنباله‌روی در بازار طلا و سکه نسبت به سایر بازارها در مدت‌زمان کمتری خود را نشان می‌دهد. بنابراین حالا که کارشناسان قیمت واقعی دلار را در آینده افزایشی پیش‌بینی می‌کنند، به‌نظر می‌رسد قیمت طلا و سکه نیز بر همین مدار قرار بگیرند.

هر اونس طلای جهانی در لحظه تنظیم این گزارش به دو هزار و ۲۶۱ دلار رسیده که نسبت به روز قبل، افزایش ۱.۲۸ درصدی داشته است.

بررسی روند قیمت سکه در روزهای آغازین ۱۴۰۳

آن‌گونه که اقتصادنیوز از روند قیمت سکه از ابتدای تعطیلات عید تا ۱۱ فروردین (آخرین روز معاملات) نوشته است، پرونده بازار سکه از روزهای‌پایانی سال گذشته تا  یازدهمین روز فروردین ۱۴۰۳ حکایت از روند صعودی قیمت‌ها دارد.

بر این‌ اساس و طبق آنچه در این بازه در سایت اتحادیه طلا و جواهر درج شد، سکه امامی‌ در روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۲، حدود ۳۸ میلیون و‌ ۷۵۰ هزار تومان معامله شده بود. با آغاز سال جدید و در روز پنج فروردین‌ماه سال جاری وارد کانال ۳۹ میلیون تومان شد و بر روی ۳۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قرار گرفت.

آن‌طور که شواهد نشان می‌دهد در روزهایی که بازار سکه به واسطه تعطیلات نوروز به حالت نیمه تعطیل در آمده بود، جناح افزایشی سکه امامی یکه‌تازی کرد و بنابر اعلام سایت اتحادیه قیمت هر قطعه سکه امامی روز یازدهمین روز ماه جاری به ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. به عبارت دیگر این فلز گران‌بها در کمتر از دو هفته تقریبا یک میلیون تومان افزایش داشته است.

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=91448
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما