• کد خبر: ۹۶۸۲۴
 • ۱۴۰۳-۰۳-۲۳ - : ۱۳:۳۴

میلیاردها تومان در نمایشگاه صنایع غذایی دور ریخته شد / شرکتهای ایرانی چه زمانی به بلوغ می رسند

مشاهدات خبرنگار نشان می دهد که در جریان برگزاری نمایشگاه صنایع غذایی پولی که می توانست “گِرِه” از مشکلات برخی از نیازمندان باز کند؛ تبدیل به “ضایعات” شده است.

خبرنگار پایگاه خبری “اقتصاد سالم”، در بازدید خود از ۳۱ اُمین نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی و کشاورزی؛ با صحنه عجیبی مواجه شد.

طبق مشاهدات میدانی، بعضی از غرفه ها پوشیده از “تاجِ گل” های بزرگ و بسیار گران قیمت؛ بوده است تا جاییکه این ابهام پیش آمد که نمایشگاه، مربوط به جشنواره ی تاج گل یا صنایع غذایی بوده است!؟

فیلمی که خبرنگار اقتصاد سالم، در همین رابطه از نمایشگاه صنایع غذایی تهیه کرده را در زیر ببینید:

در این رابطه، نکات زیر قابل توجه است:

۱_ با توجه به “تعداد و قیمتِ” تاج گل های موجود در نمایشگاه (که برخی از آنها در فیلم کوتاه منتشره در بالا دیده می شود) برآورد می شود که حدودا چند میلیارد تومان؛ برای خرید آنها پول پرداخت شده است.

۱/۱_ برخی از این گل ها، جزوِ تزئینات و گل آراییِ غرفه‌ ی شرکتهای حاضر در نمایشگاه بوده و  بقیه تاجِ گل ها نیز به عنوان عرض تبریک و… به نمایشگاه فرستاده شده اند.

۲_ “سرنوشتِ” این تاج گل ها نیز مشخص است… چند روز بعد تبدیل به “ضایعات” شده و تنها زحمتِ پاکبانانِ شهر را برای جمع آوریِ زباله ها، بیشتر می کنند…

۳_ به این ترتیب، حدود چند میلیارد تومان پولی که صرفِ خرید این تاج گل ها شده است نیز، درنهایت واردِ “سطل های زباله” می شود.

۴_ در این شرایط این پرسش مطرح است که آیا بهتر نبود این پول ها، صرفِ حمایت و کمک به “نیازمندان” می شد!؟

۵_ به عنوان مثال در شرایطی که بیمارستان خیریه ای همچون “محک” در ایران وجود دارد که باعثِ افتخار کشور در منطقه و جهان است یا مرکز “بچه های آسمان” و دیگر خیریه هایی که در مراسم های مختلف؛ خوشبختانه مردم و سازمان ها برای ادای احترام و تبریک، هزینه ی تاج گل را صرفِِ حمایت از آنها می کنند، آیا شرکت ها و فرستادگانِ تاج گل در نمایشگاه صنایع غذایی نمی توانستند به یک “بنر تبریک” رضایت داده و پول های کلان را صرفِ کمک به این خیریه ها بکنند!؟

۱/۵_ این وضعیت نشان می دهد که برخی از شرکت های ایرانی و افراد طرف همکاری با آنها، هنوز به “بلوغِ فکری و اخلاقیِ” لازم نرسیده اند؛ و یاد نگرفته اند حتی اگر می خواهند “خودی نشان بدهند” و اعلام حضور برای قراردادهای پرسود بعدی داشته باشند هم، از طریق خیرجمعی و عمل به “مسئولیت های اجتماعی” خود اقدام کنند.

۲/۵_ ضمن آنکه این شرکتها، از “کیسه خلیفه” نبخشیده اند و هزینه های یاد شده را جزو هزینه های جاری بنگاه منظور کرده و احتمالا این هزینه ها را روی قیمت تمام شده ی محصولات خود می کشند!

۶_ در پایان یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که آن دسته از “شِبه روشنفکران” (در شرکتهای ایرانی نیز زیاد دیده می شوند) که می گویند به جای سفر به مکه و زیارتِ کعبه؛ پول خود را صرف کمک به نیازمندان کنید، چرا خودشان ترجیح می دهند “میلیاردها تومان” پول را به جای کمک به نیازمندان، صرفِ خرید تاج گل کرده و پس از چند روز، پول ها را به سطل های زباله بریزند!؟

۷- برای آگاهی مخاطبانی که ممکن است دغدغه اشتغالِ “گل فروشان” را داشته باشند، خاطرنشان می‌شود که طبق آمارها، سال گذشته صادرکنندگان “گل طبیعی” سود بسیار خوبی از صادرات گل ایرانی به کشورهای اطراف و حوزه خلیج فارس داشته اند؛ بنابراین می‌توان این “سرمایه” را به قیمت عالی صادر کرده و ارزآوری را نیز افزایش داد.

 

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=96824
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

 1. مریم گفت:

  وای خدایااا
  میگن سیر از دل گرسنه خبر نداره همینه
  دلتون اومد با پول بی زبون این کارو بکنید
  خدا ازتون نگذره

 2. ناشناس گفت:

  با دیدن این ویدئو حالم خیلی بد شد خیلی….متاسفم برای بعضی از ثروتمندان جامعه ام که به جای اینکه پولشون رو در کارهای مولد بیارن تا بخشی از جامعه سود ببره برای تاج گل و صد جور ارایش کردن و چیزهای ظاهری خرج میکنن و دور میریزن

دیدگاه شما