• کد خبر: ۱۴۳۸
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۵ - : ۱۳:۴۳

افزایش ۳۱ هزار واحدی شاخص بورس

با معاملات بورس و فرابورس که امروز به ۲۱ هزار و ۹۶۸ میلیارد تومان رسید، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۳۱ هزار و ۴۲۱ واحد روبرو شد.

به گزارشدنیای خبر، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، در پایان معاملات امروز یکشنبه نیز روند رو به رشد طی کرده و به افزایش ۳۱ هزار و ۴۲۱ واحد به رقم بی‌سابقه یک میلیون و ۶۵۲ هزار و ۷۶۴ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن و افزایش ۵ هزار و ۲۰۹ واحد به رقم ۴۶۹ هزار و ۷۳۵ واحد رسید.

ارزش روز بازار که ناشی از ارزش کل سهام شرکت‌های بورسی است به بیش از ۶ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۴۴۶ میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۸.۹ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۶ میلیون معامله و به ارزش ۱۴ هزار و ۷۸۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین معامله‌گران در فرابورس ایران امروز بیش از ۷ هزار و ۱۸۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند که در مجموع امروز بیش از ۲۱ هزار و ۹۶۸ میلیارد تومان در بورس و فرابورس معامله انجام شده است که البته به گفته  مسئولان بورس همه این رقم پول جدید نیست و حدود ۱۰ درصد از آن یعنی حدود ۲ هزار میلیارد تومان پول جدیدی است که وارد بورس شده و معمولا پول‌های وارد شده به بورس ماندگار است.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند گرچه رشد اقتصاد واقعی به اندازه رشد شاخص کل بورس تهران نیست، اما بالاخره روزانه بین ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بورس و فرابورس می‌شود و این وظیفه مدیران شرکت‌های بورسی و فرابورسی است که با انتشار اوراق مالی و یا سهام جدید و یا حق تقدم‌ها به جذب نقدینگی برای افزایش تولید و نوسازی خطوط تولید بپردازند.

کارشناسان اقتصادی دلیل اصلی رشد بی‌وقفه شاخص بورس تهران را این گونه عنوان می‌کنند که افزایش نرخ دلار ،افزایش نقدینگی و فشار تقاضا برای خرید سهام در بورس باعث شده با توجه به سهام شناور اندک در بازار قیمت سهام به شدت افزایش یافته و تقاضای سیری ناپذیر مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس همچنان ادامه دارد.

البته دولت اعلام کرده قصد دارد با عرضه سهام شرکت‌های جدید در بورس به عمق بازار کمک کند و همچنین نهادهای عمومی مانند تامین اجتماعی، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان، و سایر بنیادهای اقتصادی تعهد کرده‌اند، سهام شرکت‌های خود را در بورس ارائه کنند تا به افزایش عمق بازار کمک کنند.

امروز عمده شاخص‌های بورس رو به رشد بودند به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی، هر کدام ۱.۹۴ درصد افزایش یافتند. همچنین شاخص کل در معیار هم وزن و شاخص قیمت با معیار هم وزن هر کدام ۱.۱۲ درصد افزایش یافته است.

شاخص آزاد شناور ۲ درصد، شاخص بازار اول بورس ۲.۳ درصد، و شاخص بازار دوم بورس ۱.۳ درصد رشد کرده است.

امروز نمادهایی که بیشترین اثر را در رشد شاخص بورس داشتند به ترتیب شامل فولاد مبارکه، ملی‌مس، پالایش نفت اصفهان، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین، گسترش نفت وگاز پارسیان، پالایش نفت تهران، و پالایش نفت بندرعباس بودند.

همچنین نمادهای پربیننده در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، ملی مس ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو و بانک صادرات بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات ۲۸۶ واحد ارتقا‌ء یافته و به رقم ۱۷ هزار و ۲۷۳ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم بازار فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۳.۴ میلیارد سهام و حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۹۲۰ هزار معامله و به ارزش ۷ هزار و ۱۸۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای سنگ آهن گهرزمین، پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، بیمه پاسارگاد، صبا تامین، نیروی برق دماوند، و پالایش نفت لاوان در افزایش شاخص فرابورس اثر گذار بودند.

نمادهای پربینده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، توسعه وعمران استان کرمان، و کارخانجات تبرک بوده‌اند.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=1438
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما