• کد خبر: ۱۸۳
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۳ - : ۹:۵۳

انهدام باند جاعلان مدارک تحصیلی در پایتخت

رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری چهار عضو باند جاعلان مدارک تحصیلی خبر داد که به صورت شبکه ای در نقاط مختلف کشور مدارک تحصیلی جعل می کردند.

به گزارشدنیای خبر، سرهنگ سعید راستی در تشریح جزئیات این خبر گفت: یکی از نهادهای دولتی به مرکز فوریت­ های پلیسی تماس و از ارائه مدرک جعلی شهروندی اعلام شکایت کرد که ماموران مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی بلافاصله با دریافت این خبر، بررسی موضوع را در دستور کار قرار دادند.

 رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ افزود: شاکی اظهار داشته فردی با در دست داشتن گواهی موقت پایان تحصیلات دوره پیش دانشگاهی، درخواست تایید اصالت مدرک مذکور را کرده است ولی در بررسی ارکان و اصالت مدرک مشخص شد مدرک جعلی و فاقد اصالت می باشد.

وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع، مأموران پس از انجام تحقیقات فنی دریافتند ، فرد مورد نظر بدون اینکه در جلسات کلاس های درسی و امتحانات شرکت کند از طریق آشنایی با یک جاعل، مدرک تحصیلی جعلی را در قبال پرداخت وجهی تحویل گرفته و برای تأیید گواهی موقت به یک از نهادهای دولتی مراجعه کرده است.

وی بیان داشت: ماموران پس از تحقیقات تکمیلی از متهم و انجام کار فنی و اطلاعاتی به این نتیجه رسیدند که یک باند چند نفره جاعل مدرک تحصیلی در چند استان کشور، این فعالیت مجرمانه را به صورت کاملا حرفه ای و در شبکه گسترده انجام می دهند و در قبال دریافت مبالغ هنگفتی از متقاضیان، مدارک تحصیلی به آنها مدرک جعلی تحویل می دهند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه مخفیگاه یکی از جاعلان در حوالی محله “اتابک” تهران و سه تن دیگر در استان های فارس و قم شناسایی شد، ادامه داد: با هماهنگی های قضائی و اخذ نیابت قضائی روز گذشته در چند عملیات ضربتی و هماهنگ هر چهار عضو این باند در تهران، استان فارس و شهر قم در مخفیگاهشان دستگیر شدند.

رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ با اشاره به اینکه از مخفیگاه متهمان ۲۰۰ مدرک آماده به تحویل کشف شد، گفت: هر چهار متهم  به این پلیس انتقال و در بازجویی های اولیه به  جرم ارتکابی با همکاری یکدیگر اعتراف کردند.

وی تصریح کرد: متهمان در بازجویی تکمیلی اظهار داشتند با اخذ مبالغی بین ۵۰ الی ۱۰۰ میلیون ریال از متقاضیان برای آنها مدرک تحصیلی و سایر مدارک جعلی صادر می کردند  و تاکنون ۱۰ میلیارد ریال به این طریق به دست آورده اند.

براساس گزارش سایت پلیس، سرهنگ راستی با اشاره به اینکه در بازرسی از مخفیگاه متهمان، علاوه بر مدارک تحصیلی ۲۵ مهر مربوط به نهادها و ارگان های دولتی کشف شد، خاطرنشان کرد: متهمان پس از تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شدند.

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=183
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما