• کد خبر: ۳۳۳۷
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۲ - : ۱۲:۴۴

صندوق ETF دوم را چگونه خریداری کنیم؟

دومین صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی، قرار است چهارشنبه (پنجم شهریور ماه) از سوی دولت عرضه شود.

به گزارش اقتصاد سالم؛بر اساس اطلاعات منتشر شده ساز و کار عرضه این صندوق قرار است همچون صندوق سرمایه گذاری دولتی قبلی باشد. بر این اساس عموم افراد  با استفاده از کد ملی و یا کد بورسی می توانند نسبت به خرید آن اقدام کنند. همچنین متقاضیان خرید این صندوق به مدت ۲ هفته برای آن زمان دارند.

پس از کشمکش میان دو وزارتخانه‌ اقتصاد و نقت و نوسان بازار سرمایه تحت تاثیر حواشی عرضه صندوق دارا دوم  در نهایت، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، نحوه پذیره‌نویسی واحد‌های صندوق سرمایه‌گذاری دولت در سهام شرکت‌های پالایشگاهی موسوم به دارادوم را مشخص کرد و اعلام کرد: عرضه «دارا دوم» در نخستین چهارشنبه شهریورماه قطعی شد.

صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی، نیز اعلام کرد: مجوز‌های تاسیس صندوق دارا دوم صادر شده، امروز ثبت و در پایان هفته یعنی روز چهارشنبه، پنجم شهریور ماه هم پذیرش دارای دوم انجام خواهد شد.

دارا دوم شامل نماد‌های پالایشگاهی، شتران پالایش نفت تهران، شبریز (پالایش نفت تبریز)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شبندر (پالایش نفت بندر عباس) است.

چگونه صندوق دارا دوم بخریم؟

پس از قطعی شدن عرضه صندوق دارا دوم حال برای بسیاری از افراد این سوال مطرح شده است که متقاضیان برای خرید این صندوق باید چه اقداماتی انجام دهند؟

متقاضیان کافی است در بازه زمانی پذیره نویسی با در دست داشتن مدارک شناسایی (کارت ملی) به بانک مراجعه کنند، که البته روش پذیره نویسی در آن به قیمت ثابت بر مبنای ارزش اسمی هر واحد صندوق خواهد بود. همچنین افرادی که دارای کد معاملاتی هستند می‌توانند از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری خود نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام کنند.

گفتنی است، سرمایه گذاران این صندوق تا یک ماه امکان فروش آن را ندارند.

قیمت دارا دوم چقدر است؟

پیشتر حداکثر نقدینگی لازم برای خرید صندوق دارا دوم پنج میلیون تومان اعلام شده بود اما امروز همزمان با برگزاری جلسه شورای عالی بورس قالیباف رئیس سازمان بورس و اوراق  بهادار اعلام کرد: قیمت این صندوق کاهش می یابد اما زمان عرضه آن در چهارشنبه قطعی است.

در این رابطه سید محسن دهنوی عضو هیات رییسه مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «دیروز (دوشنبه) اخبار ضد و نقیضی راجع به لغو عرضه «صندوق دارا دوم» دریافت کردم. امروز ساعت ۸ صبح با ⁦‪وزیر نفت⁩ در مجلس حضوری صحبت کردم و از او قول گرفتم که وزارت نفت در این ماجرا همکاری داشته باشد و ایشان نیز قول ⁧‫ همکاری کامل‬⁩ داد. ساعت ۱۲ ظهر نیز جلسه‌ای با معاون وزیر اقتصاد در هیئت‌رئیسه‌ی مجلس گذاشتم و بازی با روان سهام‌داران را ⁧‫خط قرمز‬⁩ دانستم. ‏ایشان نیز بر اراده کامل وزارت اقتصاد بر عرضه «صندوق دارا دوم» تاکید داشت. خبرخوب اینکه قرار است در ۵ شهریور، عرضه «صندوق دارا دوم» به مردم با ۳۰ درصد تخفیف آغاز شود. ‏مجلس همچنان خود را متعهد به پیگیری منافع ⁧‫سهامداران خرد‬⁩ می‌داند.»

سبد صندوق دارا دوم شامل چه سهم‌هایی است؟

صندوق سرمایه گذاری دارا دوم در واقع یک سبد سهام متشکل از سهام پالایشگاه اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس را به صورت متمرکز خریداری می‌کنند.

حال باید به انتظار نشست و دید که آیا عرضه این صندوق با استقبال آحاد مردم مواجه می شود و یا خیر؟ بسیاری از سهامداران منتظر عرضه این صندوق در بازار سرمایه هستند تا شاید به واسطه آن روند تغییر قیمت ها صعودی شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=3337
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما