• کد خبر: ۳۴۱۶
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۴ - : ۱۱:۲۴

تحویل واحدهای مسکن ملی از ماه آینده

وزیر راه و شهرسازی گفت: اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در استان های پیشتاز ماه آینده به مردم تحویل خواهد شد.

به گزارش اقتصاد سالم؛محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه رادیویی با تاکید بر نقش طرح های جامع شهری در هدایت و تسهیل روند توسعه و پیشرفت کشور، اظهار داشت: لازم است در طرح های جامع شهری به مسائل اجتماعی و نیازهای جامعه برای توسعه مبتنی بر ظرفیت های جمعیتی و سرزمینی توجه بیشتری شود.

اسلامی درخصوص ایده تشکیل نهادهای برنامه ریزی و توسعه کلانشهرها گفت: در این زمینه یکی از مواردی که در سلسله مراتب تهیه اسناد توسعه شهری، توسط شورایعالی شهرسازی مورد بررسی قرار گرفته، بحث طراحی مجموعه‌های شهری است.

وی ادامه داد: به دلیل نفوذ متقابل شهرها و مناطق جمعیتی بر یکدیگر، آن‌ها به صورت مجموعه‌ای و یا در قالب طرح‌های ویژه در نظر گرفته شدند. در این خصوص این مساله در دستور کار است که یک نگاه همگرا و پیوسته تر بر توسعه شهری حاکم شود.

بازآفرینی شهری و محلات در دستور کار است

در ادامه این گفتگو وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مبحث بازآفرینی به عنوان یک هدف راهبردی اظهار داشت: با توجه به گسترش شهرها از نظر جغرافیایی گسترش، شاهده از درون تهی شدن آن ها هستیم که به همین خاطر باید آن ها را بازآفرینی کرد تا دوباره جمعیت به شهرها مخصوصاً شهرهای تاریخی برگردد. وی ادامه داد: بر این مبنا بازآفرینی شهری و محلات با هدف ایجاد کارکردهای نوین و پیشرفته در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری و با استفاده از الگوی ایرانی در دستور کار قرار گرفته است.

تخصیص یارانه و تسهیلات برای نوسازی منازل فرسوده

اسلامی با تاکید بر اینکه نوسازی با مشارکت مردم و همچنین اعطای تسهیلات و مزایا مطابق قانون برنامه و قانون بافت های فرسوده امکانپذیر خواهد بود، اظهار داشت:  خوشبختانه در این خصوص پروانه ساخت و تسهیلات بانکی دارای یارانه هستند به این شکل از تسهیلات ۱۸ درصدی، ۹ درصد را مالک و ۹ درصد مابقی را دولت یارانه می‌دهد.

نوسازی نیمی از منازل پایتخت

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان این که در نیمی از منازل شهر تهران کار بازآفرینی و نوسازی انجام گرفته است، افزود: در این زمینه شرکت بازآفرینی برای ۵۰ درصد دوم هم برنامه داشته که امیدواریم در این خصوص استقبال بیشتری را از سوی مردم در سال جاری شاهد باشیم.

وی در بخش دیگر این برنامه، دلیل ماندگاری معماری ایرانی اسلامی را توجه خاص به تناسب، تعادل، ایمنی، زیبایی و برخورداری از کیفیت و جذابیت بالا دانست و تأکیدکرد: در بازآفرینی شهرها باید توجه به بحث معماری و تکنولوژی‌های نوین و هماهنگ معطوف شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با  انتقاد از کم توجهی‌ها به مصوبات مربوط به نمادید و منظرشهری، گفت: شورای شهرسازی در این هفته، تدوین سند ضوابط معماری و شهرسازی را الزامی اعلام کرد تا بر اساس آن سند بتوان تراکم و کارکردها را در طرح‌های شهری لحاظ کرد.

در این برنامه رادیویی محمد اسلامی درباره تکمیل پروژه مسکن مهر و نهایی شدن آن اظهار داشت:  ریشه طرح مسکن مهر در واقع به طرح جامع مسکن بر می گردد که وزارت راه و شهرسازی آن را ملاک عمل قرار می‌دهد.

وی افزود: به این ترتیب ادامه طرح مسکن مهر در قالب طرح اقدام ملی مسکن کلید زده شد و در این میان مسکن اجتماعی وجود ندارد.  بلکه فقط ایده‌ای بود تا خانه‌های کوچک، ارزان قیمت و استیجاری را ایجاد کند و بخش ملکی آن هم که در بافت‌های فرسوده بود.

جشن اختتامیه مسکن مهر برگزار می‌شود

وزیر راه و شهرسازی از برگزاری جشن اختتامیه “مسکن مهر” حداکثر تا پایان سال در همه استان ها خبرداد و گفت: به استثنای تعدادی از واحدها که در قوه قضائیه و دادگاه‌ها هستند و خودمالک هم بودند بقیه واحدها تکمیل شده و کاستی‌های واحدهای نیمه تمام نیز مانند محوطه فضای سبز، مدرسه، مسجد، فروشگاه، خانه بهداشت و یا تأسیسات زیربنایی و انشعابات برطرف شده است.

تحویل اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسکن از ماه آینده

اسلامی با اعلام این خبر که اولین سری واحدهای “طرح اقدام ملی مسکن” در استان های پیشتاز ماه آینده به مردم تحویل خواهد شد، افزود: بخشی به صورت زمین و گروهی به مردم واگذار می‌شود و بخش زیادی از مردم هم به پروژه‌ها متصل خواهند شد.

این مقام مسئول با اشاره به تعمیر و احداث۱۸۷ هزار واحد مسکونی شهری روستایی توسط “بنیاد مسکن انقلاب اسلامی” گفت: پروژه‌های مسکونی اکثر روستاهای کرمانشاه و استان های سیل زده تکمیل شده و به عبارتی بالای ۹۵ درصد از تعمیرات منازل این مردم و ۹۰ درصد از اقدامات مربوط به احداث منازل سیل زده تکمیل شده است.

وی درخصوص وام‌های مربوط به سیل و زلزله با بیان این که این موضوع مشکلی نداشته و پرداختی ها خیلی روان بوده است، اظهار داشت: در این زمینه تاکنون گزارشی مبنی بر رفت و آمد و درگیری مردم آسیب زده در اثر سیل و زلزله با بروکراسی بانک‌ها ارائه نشده است.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=3416
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما