• کد خبر: ۴۰۲۷
  • ۱۳۹۹-۰۶-۲۳ - : ۱۳:۴۵

گرانی مسکن از عوارض آشفتگی بورس است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز، یکی از دلایل مهم در گران شدن مسکن را بروز آشفتگی در بازار سرمایه دانست و یادآور شد که بار دیگر شاهد ورود بخشی از سرمایه‌های سرگردان به بازارهای مسکن و خودرو هستیم.

به گزارش اقتصاد سالم؛قاسم تابنده‌ماه  با تاکید براینکه مردم پاسخ اعتماد خود را به دولت در بازار بورس دریافت نکرده‌اند، گفت: امروز مردم در بازار بورس دچار سرگردانی و سردرگمی شده‌اند و با این استدلال که بازار ملک و مسکن از دیگر سرمایه‌گذاری‌ها قابل اعتمادتر است، دارائی‌هایشان را وارد بازار مسکن کرده‌اند.

این فعال بازار مسکن در ادامه با اشاره به اینکه به پایان فصل جابه‌جایی خانواده‌های اجاره نشین نزدیک می‌شویم، گفت: علی‌رغم نزدیک شدن به پایان فصل جابه‌جایی خانه برای اجاره‌نشین‌ها، افزایش شدید قیمت دلار، تداوم شیوع بیماری کرونا و … موجب تداوم افزایش قیمت در بخش‌های اجاره‌بها و خرید ملک و مسکن هستیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز ادامه داد: در چنین شرایط حاکم بر اقتصاد کشور، تمایل شدید مالکان به افزایش هرچه بیشتر قیمت چه در بخش اجاره بها، چه در بخش معاملات ملکی اعم از خانه، مغازه، زمین و … یک واکنش طبیعی است.

او با اشاره به اعمال افزایش ٢٠درصدی سقف اجاره بها در شیراز بر اساس دستورالعمل مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا،  خاطرنشان کرد: این موضوع با اعتراض مالکان از یک سو و مستاجران از سوی دیگر مواجه و منجر به تشکیل قریب به ۱۰۰۰ پرونده و ارجاع این پرونده‌ها به دستگاه قضائی شده که تنها ۱۵۰ فقره از این پرونده‌ها منجر به سازش شده است.

تابنده ماه با بیان اینکه برای کنترل قیمت مسکن و ملک باید به دنبال راهکاری اساسی و تاثیرگذار بود، تصمیمات مقطعی را فاقد تاثیر خصوصا در بلندمدت دانست و گفت: با رشد شدید بورس و ایجاد موج در بازار سرمایه، بسیاری از مردم دارایی خود را به آن منتقل کردند و با منفی شدن شاخص و ریزش قیمت‌ها در بورس، بار دیگر شاهد بازگشت بخشی از سرمایه‌ها به بازار مسکن هستیم و این یکی از عوامل تاثیرگذار بر گرانی ملک است.

او از شهروندان درخواست کرد تا در صورت بروز اختلاف بین مالک و مستاجر، به جای مراجعه به دادسرا و طی کردن مسیر یک فرآیند طولانی، به مرکز داوری ا تحادیه املاک واقع در خیابان قصردشت، ابتدای خیابان پوستچی، شیراز مراجعه و موضوع را دنبال کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز با بیان اینکه مرکز داوریه اتحادیه املاک، آماده رسیدگی به اختلاف بین مالکین و مستاجرین و احکام این مرکز قطعی و لازم‌الاجرا است، گفت: علاوه بر مراجعه حضوری، امکان پاسخوگیی تلفنی وجود دارد و افراد می‌توانند برای دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره ۳۲۳۵۰۵۰۰ تماس بگیرند.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:,

لینک کوتاه : https://eghtesadsalem.com/?p=4027
نظرات کاربران :

مطالب مندرج در بخش "کامنت"، نظراتِ مخاطبانِ سایت بوده و پایگاه خبری اقتصاد سالم قادر به تائید یا ردِّ صحت یا درستی آنها نیست و مسئولیتی در قبال این نظرات ندارد.

دیدگاه شما